Wszystko o produktach urologicznych

Wiele osób borykających się z nietrzymaniem moczu uważa, że produkty urologiczne są nie dla nich. Bo przecież oni nie są obłożnie chorzy i nie potrzebują pieluch. W artykule spróbujemy przedstawić rodzaje wyrobów chłonnych tak, żeby każdy kto ma większy lub mniejszy problem z nietrzymaniem moczu, mógł sobie znaleźć coś odpowiedniego.

Rodzaje nietrzymania moczu

  • Na początku skupmy się na tym, żeby rozpoznać jaki rodzaj nietrzymania moczu nas dotyczy. W tym celu trzeba przyjrzeć się objawom.
  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje podczas ćwiczeń, kichania, dźwigania. To najczęściej występujący rodzaj nietrzymania moczu. Dotyka głównie kobiety, ze względu na przebyte naturalne porody, zmiany hormonalne (menopauza). Przy tym rodzaju nie odczuwamy parcia na pęcherz.
  • Naglące nietrzymanie moczu – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj przymusza nas do częstych i nagłych wizyt w toalecie. Parcie na pęcherz bywa tak nagłe, że nie jesteśmy wstanie zdążyć do łazienki. Zdarza się że naglące nietrzymanie moczu może wskazywać na infekcje lub choroby układu moczowego.
  • Mieszane nietrzymania moczu – jest to połączenie dwóch wyżej opisanych rodzajów, czyli np. podczas śmiania się nagle odczuwamy silną potrzebę wysiusiania się, ale niestety jest już za późno na wizytę w toalecie.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – nasz pęcherz nie chce opróżnić się do końca i zaraz po wyjściu z toalety znowu się napełnia moczem.
  • Neurologiczne zaburzenia pracy pęcherza - są spowodowane uszkodzeniem mózgu, rdzenia kręgowego lub nerwów.
  • Kropelkowe wyciekanie moczu po mikcji – występuje wtedy, gdy w cewce moczowej pozostają resztki moczu i następuje mimowolny wyciek zaraz po wizycie w toalecie.
  • Funkcyjne nietrzymanie moczu – dotyka osoby niesprawne fizycznie lub psychicznie, które nie są wstanie dotrzeć na czas do łazienki.

Wyroby chłonne rodzaje i ich przeznaczenie

Rozróżniamy 4 główne rodzaje produktów urologicznych:

• Pieluchomajtki – wyglądają jak zwykłe pieluchy dla niemowląt, czyli są zapinane na rzepy. Cechują się bardzo wysokim stopniem chłonności, więc są polecane osobom, które mają duży i bardzo duży problem z nietrzymaniem moczu. Najczęściej są stosowane u osób leżących, w podeszłym wieku, o ograniczonym stopniu sprawności. Wybór ten jest podyktowanym tym, że są one łatwe do zmiany przez osobę drugą. Pieluchomajtki są produktem uniwersalnym, czyli mogą być stosowane przez kobiety i mężczyzn.

• Majtki chłonne – wyglądają jak zwykła bielizna, dlatego wiele osób aktywnych, które borykają się ze średnim lub dużym nietrzymaniem moczu, nosi je zamiast zwykłych majtek. Są one na tyle cienkie, a za razem odpowiednio chłonne, że nikt nie zwróci uwagi, że to nie jest zwykła bielizna. Występują modele dedykowane typowo dla kobiet i modele dla mężczyzn.

• Pieluchy anatomiczne – wyglądem przypominają dużych rozmiarów wkładki higieniczne. Jednak w przeciwieństwie do wkładek, pieluchy nie są przyklejane do zwykłej bielizny leczy przytrzymywane za pomocą bielizny siateczkowej, która dobrze przylega do ciała. Pieluchy anatomiczne charakteryzują się, tak jak pieluchomajtki, bardzo wysokim stopniem chłonności, dlatego często są stosowane zamiennie. Ich dodatkowym atutem jest to, że mają odkrytą część biodrową, więc w upalne dni są bardziej przewiewne. Najczęściej sięgają po nie osoby aktywne, ale także zalecane są osobom leżącym, ze względu na łatwość założenia.  Pieluchy anatomiczne występują w wersji dla kobiet i w wersji dla mężczyzn.

• Wkłady urologiczne – najczęściej wyglądają  i są przyklejane do bielizny jak zwykłe podpaski. Ale to nie znaczy, że przy nietrzymaniu moczy wystarczy podpaska. Wkłady są bardziej chłonne i co ważniejsze redukują nieprzyjemny zapach. Wkłady chłonne są przeznaczone dla osób o lekkim i średnim nietrzymaniu moczu. Ten rodzaj wyrobów występuje w wersji dla kobiet i w wersji dla mężczyzn.

Refundacja na wyroby chłonne

Niestety nietrzymanie moczu to spory wydatek, dlatego wiele osób pyta o refundację na tego typu ochronę. Aby otrzymać dofinansowanie z NFZ, wystarczy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalisty, który zawarł umowę z NFZ i poprosić o zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze, przysługujące co miesiąc. Z takim zlecenie należy udać się do sklepu medycznego, gdzie możemy kupić wyroby chłonne. Refundacja w naszym sklepie również jest możliwa, więcej dowiesz się na stronie o refundacji

Obecnie na rynku jest tak duży wybór wyrobów chłonnych, że każdemu kto boryka się z problemem nietrzymania moczu, powinno udać się dobrać pod siebie odpowiedni rodzaj i chłonność. Nie zapominajmy także o tym, że współczesne produkty urologiczne są naprawdę dyskretne i korzystanie z nich nie powinno nikogo krępować. Są one również bardzo pomocne  w opiece nad osobami leżącymi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć