Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Wybór wózka inwalidzkiego

Wózek inwalidzki musi być przede wszystkim postrzegany jako przedłużenie ciała i niezbędne wyposażenie, pozwalające odnaleźć mobilność i autonomię, kompensując niezdolność, trudność lub męczliwość w chodzeniu, tymczasową lub definitywną.

Nazywany również wózkiem na kółkach lub wózkiem inwalidzkim, nowy wózek inwalidzki oznacza powrót do mobilności i autonomii o wiele ważniejszy niż symbol niepełnosprawności reprezentujący zbiorową wyobraźnię. Podobnie jak wybór samochodu, wybór wózka inwalidzkiego musi odpowiadać warunkom użytkowania, ale także estetyczny wybór, który musi pasować do osobowości jego użytkownika, wybierając zauważalnie jego ogólny wygląd, który może być tradycyjny lub zdecydowanie nowoczesny; ale także jego kolory i dodatki. Jeszcze łatwiej przyjmiemy jego wizerunek na wózku inwalidzkim, jeśli na starcie dokonamy właściwych wyborów.

Doskonała praca terapeutów zajęciowych pozwala określić najlepszą konfigurację wózka i dodać niezbędne akcesoria, optymalizujące komfort użytkownika i jego rodziny: rampy, deski przesiadkowe, poręcze i elementy bezpieczeństwa.

Jaką szerokość wózka inwalidzkiego wybrać

Drzwi, nieco wąskie, mogą zachęcać do zmniejszenia kółek pochyłych lub do wyposażenia w wąski fotel przenoszący w najbardziej ekstremalnych przypadkach, do okazjonalnego dostępu do danych części lub do korzystania z elektrycznego wózka inwalidzkiego, do małej powierzchni przeznaczonej specjalnie do wnętrza . Ogólnie rzecz biorąc, całkowita szerokość wózka inwalidzkiego ręcznego jest równa szerokości wózka (szerokość miednicy plus 2 cm) plus 17 do 21 cm. Dlatego ważne jest, aby wybrać szerokość siedziska wózka inwalidzkiego.

zwrtoność wózka inwalidzkiego

Zwrotność wózka czyli rozstaw osi

Pochylona podłoga zwiększy rozstaw osi między przednimi i tylnymi kołami lub sprawi, że wózek inwalidzki będzie mniej aktywny, a tym samym bardziej stabilny z tylnymi kołami oddalonymi od środka ciężkości wózka. Całkowita długość zależy od głębokości siedziska, kąta podwozia, położenia tylnych kół oraz zespołu wspornika i podnóżka.

Rozmiar i rodzaj kół w wózku inwalidzkim

W wózku inwalidzkim dla dorosłych koła napędowe mają zwykle średnicę 24 cali, co zapewnia szeroki wybór opon i poręczy. Tylko niektóre sportowe wózki inwalidzkie będą wyposażone w koła 25- lub 26-calowe. Tylne koła wózka inwalidzkiego mogą być wyposażone w cięższe (ale pełne) opony, które są mniej wygodne i nie wymagają konserwacji; opony niskociśnieniowe, niskoprofilowe lub ATV, które pochłaniają niedogodności związane z nierównym podłożem lub opony wysokociśnieniowe (od 5 do 8 barów), które poprawiają osiągi. Nieregularna lub pozbawiona ładunku gleba zewnętrzna może pozostać wygodna dzięki zwiększeniu średnicy przednich kół. Im mniejsze przednie koła (3 cale), tym wygodniejszy wózek jest w środku.

Dodatkowe rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego

- tworzywo z którego wykonany jest wózek
- waga całkowita wózka
- podnóżki czy są wyposażone w pasy podtrzymujące stopy, czy jest możliwość demontażu
- czy posiada anty wywrotne kółka
- funkcjonalne podłokietniki z funkcją zdejmowania
- stopień trudności składania wózka inwalidzkiego
- możliwość regulacji kąta siedzenia
- dodatkowe wyposażenie do wózka min. pompka do kół, poduszka do wózka, poduszka pod głowę, zestaw kluczy
- podwójny system hamowania (dla pacjenta oraz opiekuna)

Są to podstawowe elementy które warto sprawdzić przed zakupem, każdy zakup to sprawa indywidualna tak więc każdy ma inne potrzeby. Zachęcamy również do zapoznania się z refundacją NFZ która można znacznie obniżyć koszty zakupu wózka inwalidzkiego

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć