Stabilizatory na bark
Kategoria stabilizatory oferuje pomoc dla osób które mają problemy ze stawami. Dolegliwości które wymagają zastosowania stabilizatora to między innymi: naciągnięcie stawu, zniekształcenie stawu, skręcenie stawu oraz do urazów które występują najczęściej u sportowców.
Aktywne filtry
Wszelkiego rodzaju urazy powodują, że bardzo często jesteśmy narażeni na nieprzyjemności z tego powodu – w mniejszym bądź większym stopniu. Kontuzje kończyn, zarówno dolnych jak i górnych należą do tych, które w znaczący sposób mogą ograniczać nas fizycznie, nawet w wykonywaniu najprostszych czynności, jakie do tej pory nigdy nie sprawiały większego problemu. Bardzo pomocna w tej sytuacji może okazać się orteza, która na przestrzeni ostatnich lat zyskała na popularności ze względu na swoje właściwości jak i efekty, które pozwala osiągnąć.
W ciele człowieka istnieją różne grupy narządów. Staw barkowy z pewnością można przyporządkować do stawów najbardziej ruchomych. Obojczyk oraz łopatka stanowią wyjątkowo elastyczny staw powiązany z kością ramienną. Duży zakres ruchowy barku spowodowany jest tym, że w bardzo małym stopniu jest on chroniony przez kości, zaś w największym stopniu jest on podtrzymywany przez więzadła, ścięgna czy też mięśnie. To wszystko sprawia, że bark jest miejscem, które jest bardzo mocno wystawiony na ryzyko kontuzji. Orteza na bark działa tak, by możliwym było utrzymanie ramienia w anatomicznej pozycji. Orteza na bark, określana również jako stabilizator barku ma za zadanie unieruchomić kończynę górną blisko tułowia. Jest to wyrób medyczny, który zastosowanie ma przede wszystkim, gdy dojdzie do kontuzji ramienia oraz obojczyka. Wykorzystywany jest zarówno w przypadku złamań kończyn, ich paraliżu czy też przeciążeń ścięgien.
Czy orteza pozwala na zmniejszenie bólu – zadania ortezy barku
Funkcja ortezy barku jest zależna w dużej mierze od potrzeb danej osoby. Do głównych jej zadań należy w szczególności usztywnianie oraz odciąganie ramion do tyłu. Dodatkowo stailizator barku może pełnić funkcję ochronną ramion oraz barku po przebytych zabiegach i operacjach. Orteza barku znajduje również zastosowanie podczas procesu rehabilitacyjnego po zaistniałym wypadku. Otóż, operacja stawu barkowego jak i kości ramiennych jest zabiegiem trudnym oraz poważnym, który w późniejszym etapie bardzo często kończy się rehabilitacją pacjenta. Orteza wówczas ma na celu wspieranie procesu gojenia. Ponadto, często stabilizator barku pozwala na działania profilaktyczne, których celem jest zapobieganie pogłębianiu się urazu, powstawaniu nowych oraz minimalizacja odczuwanego bólu. W celach profilaktycznych dodatkowo orteza może być stosowana przez osoby wykonujące pracę fizyczną, która naraża ich na możliwość przeciążeń mięśni.
Zalety ortez barku
To co odróżnia ortezę od przez wiele lat stosowanego gipsu jest to, że można ją zdejmować. Docenią to z pewnością osoby, których uraz doprowadził do konieczności unieruchomienia przez długi czas poszczególnej części ciała. Kontuzje barku wymagają usztywnienia bardzo dużego obszaru, który najczęściej obejmuje całe ramię oraz rękę. Dodatkowo ortezy są artykułami wielokrotnego użytku, które można prać, przez co nie narażają pacjenta na nieprzyjemne sytuacje spowodowane przykrym zapachem. Ortezy barku są tak wyprofilowane by nie obciążały narządów, nie uciskały ich oraz nie obcierały szyi, lecz wręcz przeciwnie – przynosiły ukojenie i dbały o prawidłowy proces gojenia. Również znaczenie tutaj ma materiał z jakiego został wytworzony produkt. W Profesjonalnym Sklepie Medycznym posiadamy stabilizatory wykonane z materiałów lekkich, przepuszczających powietrze, co ma ogromne znaczenie w szczególności latem, podczas wysokich temperatur.