Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Aktywne filtry

Czy wkładki ortopedyczne dla dzieci są bezpieczne?

Okres dzieciństwa jest okresem, w którym zachodzi wiele zmian w ciele człowieka. Ludzkie ciało z biegiem czasu zmienia swoje kształty, rozmiary czy też buduje odporność i trwałość różnych narządów. Nasze ciało największym przekształceniom ulega w dzieciństwie oraz w okresie dorastania. Wkładki ortopedyczne dla dzieci nie zaszkodzą prawidłowemu rozwojowi dziecka, o ile decyzja o ich stosowaniu zostanie skonsultowana z lekarzem. Wady stóp, przez to wady postawy, a nawet nierówność nóg malucha – wszystko to często wymaga odpowiedniej reakcji, by umożliwić dziecku rozwój zgodny z przyjętym. Wkładki w bucie mają w szczególności za zadanie pomoc rozwojowi dziecka tak, by podczas ruszania się jego ruchy były wykonywane w odpowiedni sposób. Należy jednak pamiętać, że wkładki ortopedyczne dla dzieci są wyrobem, który powinien być stosowany z konkretnego powodu i w celu określonego zamierzenia. Noszenie wkładek ortopedycznych bez właściwego wskazania może doprowadzić do problemów z układem ruchowym dziecka.

Fizjologiczne wady stóp – do którego roku?

W okresie dziecięcym mają miejsce różne zmiany w ludzkim ciele. Z tego też względu do pewnego wieku nie należy na zapas martwić się niektórymi objawami występującymi u dziecka. Jeżeli chodzi o stopy, ich rozwój trwa do około siódmego – ósmego roku życia. Do tego czasu przyjęto, że stopa dziecka powinna ukształtować się już całkowicie. Przez pierwsze lata u dziecka często pojawiają się wady fizjologiczne stóp, które w tym czasie nie powinny doświadczyć żadnych działań ze strony rodziców ani specjalistów. I tak np. objawami zwiastującymi płaskostopie, które jest częstą deformacją występującą u dzieci do około trzeciego – czwartego roku życia. Do tego czasu dziecko może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie, które jest wynikiem znajdującej się w stopie malucha  poduszki tłuszczowej. 

Po osiągnięciu przez dziecko około piątego roku życia owa poduszka tłuszczowa powinna zniknąć i stopa malucha ukształtować się w formie prawidłowej. Niekiedy jednak jest tak, że sposób stawiania dziecka stóp oraz jego chód budzą w rodzicach obawy czy aby na pewno jego rozwój przebiega odpowiednio. Wówczas, pierwszą czynnością jest jaką powinni podjąć rodzice jest wybranie się do specjalisty w celu potwierdzenia prawidłowego rozwoju dziecka bądź też zdiagnozowania wad, które w tym okresie wystąpiły. Specjalista podczas wizyty przeprowadzi badanie stóp i stwierdzi czy wada jest wadą fizjologiczną czy też wymaga podjęcia odpowiednich działań. Jeżeli okaże się, że dziecko posiada deformacje stopy, lekarz prowadzący zaleci proces leczenia, który w tym wieku najczęściej ogranicza się do stosowania wkładek ortopedycznych dla dzieci. 

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić wkładki ortopedyczne?

Wskazaniem do noszenia wkładek ortopedycznych dla dzieci są wady i deformacje stóp, które przez lekarza zostały wykluczone jako wady fizjologiczne. Wśród wad wymagających wyposażenia butów dziecka w specjalne wkładki ortopedyczne są w szczególności takie deformacje jak płaskostopie poprzeczne, płaskostopie podłużne, koślawość stóp, koślawość kolan, palce młoteczkowate, szpotawość stóp czy też stopa wydrążona.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć