Podkolanówki przeciwżylakowe

Alternatywą dla rajstop przeciwżylakowych są podkolanówki przeciwżylakowe lecznicze bądź profilaktyczne. Posiadamy modele z czubkiem zakrytym bądź odkrytym, różne modele oraz rozmiary. 

Aktywne filtry

Jak wyglądają żylaki oraz jak ja rozpoznać?

Żylaki są następstwem zaburzeń układu żylnego, a dokładniej tzw. przewlekłej niewydolności żylnej. Krew jaka nie została przetransportowana w sposób prawidłowy z nóg do serca, zalegając w żyłach przez dłuższy czas powoduje powstawanie żylaków. Żylakami są naczynia krwionośne, w szczególności żyły, o kolorze fioletowym, a wręcz sinym, które poprzez brak odpływu krwi uległy powiększeniu. Są to więc obrzęknięte żyły, do czego doprowadziła wada w funkcjonowaniu zastawek żylnych. Gdy nie działają one prawidłowo przepływ krwi nie przebiega odpowiednio i wówczas dochodzi do cofania się krwi. Powstaje w ten sposób refluks żylny, a więc przepływ krwi w kierunku przeciwnym do prawidłowego.  Następstwem tego jest zastój krwi w kończynach dolnych, gromadzenie się przez pewien czas, co prowadzi do powiększania wielkości żył.

Jaka jest różnica pomiędzy  podkolanówkami przeciwżylakowymi a podkolanówkami zwykłymi?

Różnica pomiędzy podkolanówkami kompresyjnymi, a zwykłymi widoczna jest zarówno pod względem ceny jak i funkcjonalności. To co ważne dla osób zmagających się z niewydolnością żylną to miejsce, siła oraz sposób nacisku jaki wywiera wyrób. Otóż, tak jak podkolanówki przeciwżylakowe pomagają w zwalczaniu żylaków, tak zwykłe podkolanówki mogą przynieść efekt odwrotny, a więc pogłębiać schorzenie. Najistotniejszą przyczyną takiej kolei rzeczy jest to, że w zwykłych podkolanówkach nacisk głównie kładziony jest pod kolanem. To zaś powoduje, że krew zamiast płynąć dalej do serca, zatrzymuje się i wraca z powrotem do nóg. Wówczas poprzez zaleganie w żyłach dochodzi do powstawanie właśnie tak bardzo niechcianych żylaków. Podkolanówki przeciwżylakowe natomiast rozkładają nacisk na całym obszarze w związku z czym krew może płynąć zgodnie z jej fizjologicznym kierunkiem – ku górze do serca przywracając tym samym prawidłowe krążenie żylne. 

Podkolanówki przeciwżylakowe – jak dobrać?

W pierwszej kolejności przed rozpoczęciem terapii kompresyjnej najlepiej jest udać się do lekarza, który sprawdzi czy nie ma żadnych przeciwskazań do zastosowania leczenia uciskowego. Po pozytywnej decyzji, dalszym etapem jest dobór odpowiedniej formy oraz siły ucisku. Z tego względu przy wyborze produktu kompresyjnego należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak sprawność fizyczna, czy są obecne owrzodzenia oraz budżet. 

Dostępne na rynku wyroby kompresyjne są zróżnicowane nie tylko pod względem ceny i jakości, ale i również pod względem rozmiaru oraz siły ucisku. W celu dobrania odpowiedniego rozmiaru, tak by działanie kompresoterapii przyniosło jak najlepsze efekty bardzo ważnym jest wybranie prawidłowego rozmiaru. W związku z tym przy wyborze podkolanówek uciskowych musimy wziąć pod uwagę takie parametry jak waga, wzrost oraz szczegółowe wymiary nogi zmierzone w takich miejscach jak:

  • 5 cm poniżej krocza,
  • w połowie uda,
  • 4 cm powyżej kolana,
  • 15 cm poniżej rzepki.
  • tuż poniżej kostki.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć