Artykuły pooparzeniowe

Oparzenie może dotknąć każdego z nas, w różnym miejscu i czasie. Ważne jest aby prawidłowo i szybko zająć się oparzeniem. Dlatego w tej podkategorii posiadamy różnego typu artykuły poooparzeniowe 

Czym są oparzenia?

Oparzeniem określa się ranę oparzeniową, czyli uszkodzenie tkanek będące wynikiem działania na nie wysokiej temperatury. Do oparzenia dochodzi ze względu na wysokość temperatury na jaką wystawione są poszczególne części naszego ciała, przy czym należy pamiętać, że moment w którym dochodzi do oparzenia jest zależny od okresu przebywania w poszczególnej temperaturze.

Do poparzenia dojść może już przy temperaturze 42 stopni Celsjusza. Taka temperatura może już powodować martwicę naskórka przy przebywaniu w niej przez około 6 godzin. Przy temperaturze na poziomie 55 stopni okres ten skraca się do jedynie 3 minut. 70 stopni natomiast może spowodować martwicę naskórka już w sekundę. Temperatura graniczna, której przekroczenie może prowadzić do nieodwracalnego i trwałego uszkodzenia białka tkankowego wynosi około 50 stopni Celsjusza. Temperatury powyżej tej granicy mogą już prowadzić zaś do martwicy, tj. do całkowitego zniszczenia tkanek. Należy pamiętać, że powstające na skórze rany oparzeniowe mogą się różnić od siebie stopniem ciężkości ze względu na rodzaj oraz siłę środka działającego.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć