Produkty kompresyjne

Produkty kompresyjne stosuje się podczas leczenia chorób układu żylnego. Należy pamiętać, że tylko systematyczne stosowanie tychże produktów przyniesie zamierzony efekt.

Aktywne filtry

Żylaki powstają w skutek niewydolności krążenia żylnego i są efektem nieprawidłowego przepływu krwi z kończyn dolnych, która powinna płynąć w górę aż do serca. Nie ma jednej powszechnie uznawanej definicji niewydolności krążenia żylnego. Otóż, żadna z dostępnych definicji nie przedstawia jej problemu kompleksowo, lecz jednocześnie każda z nich poprzez swoją treść wyjaśnia jej istotę. Najprościej mówiąc, niewydolność krążenia żylnego jest zaburzeniem polegającym na trudnościach właściwego odpływu krwi z kończyn dolnych do serca. Jest to zaburzenie, które spowodowane jest wadami w funkcjonowaniu układu żylnego. W sposób mocno znaczący jest to związane z zastawkami żylnymi, które są niezbędne do prawidłowego odprowadzania krwi z kończyn dolnych. Zadaniem zastawek żylnych jest zapobieganie cofaniu się krwi, która płynie w górę, a więc przeciwnie do grawitacji. Zastawki są odpowiedzialne za to, by krew płynęła jedynie w kierunku serca poprzez zamykanie się w odpowiednim momencie tak, by krew nie wracała do kończyn dolnych. W sytuacji, gdy zastawki żylne nie są prawidłowo wykształcone, nie spełniają swojej roli, czyli nie zamykają się na tyle szczelnie, by krew nie cofała się. Wówczas, dochodzi do powrotu krwi do nóg i powstaje tzw. refluks żylny. Poprzez fakt, że krew by dostać się do serca z kończyn dolnych, pokonuje tę drogę kilka razy, żyły ulegają rozciąganiu. Wpływa na to również to, że w układzie, gdzie zastawki żylne nie pracują prawidłowo, cofnięta krew zalega w żyłach przez długi czas, powodując tym ich poszerzanie.

 

Jak leczyć przewlekłą niewydolność żylną?

Współczesna medycyna jest bardzo rozwinięta, nie podlega to żadnym wątpliwościom. Dotychczas wypracowane rozwiązania pozwoliły na powrót do zdrowia dla znaczącej części społeczeństwa na przestrzeni lat – i wciąż to robi. Dotyczy to również chorób układu żylnego. Proces leczenie przewlekłej niewydolności żylnej zazwyczaj przebiega w 4 krokach, to już w zależności od przypadku – każdy rozpatrywany indywidulanie przed odpowiedniego specjalistę. Pierwszy etapem jest farmakoterapia, znana również jako leczenie zachowawcze. Jest ona zalecana w zasadzie na każdym etapie i polega na przepisaniu odpowiednich leków pacjentowi, których zadaniem jest usprawnienie funkcjonalności naczyń krwionośnych. Tutaj również bardzo często lekarz prowadzący podpowiada pacjentowi co może pomoc w leczeniu, chodzi tutaj przede wszystkim o zwiększenie aktywności fizycznej czy zmianę diety. Następnym etapem jest terapia uciskowa, której skuteczność jest postrzegana jako wyższa niż procesy zachowawcze. Zastosowania tutaj mają wszelkiego rodzaju artykuły przeciwżylakowe, zwane również kompresyjnymi, mianowicie rajstopy przeciwżylakowe, podkolanówki czy też pończochy. Stosowanie wyrobów uciskowych pozwala na redukcję dolegliwości związanych z chorobami układu żylnego jak i na hamowanie ich rozwoju. Jeżeli wszystko to nie przyniesie pożądanych efektów, wówczas przychodzi czas na zabiegi lecznicze, np. miniflebektomia - czyli usuwanie zmian o charakterze żylakowatym, zamykanie naczyń za pomocą lasera – ma zastosowanie przy leczeniu dużych, niewydolnych żył w drodze ich zamykania.  

Co na żylaki? – zacznij od prewencji!

Wiedząc, że w Twojej rodzinie są osoby, które borykają się z niewydolnością żylną – postaw na działania prewencyjne. Genetyka jak się okazuje jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania żylaków, które dla znacznej większości są utrapieniem i czymś co próbujemy ukryć przed innymi. 

Postaw na zdrowy styl życia. Mowa tutaj zarówno o odpowiednich produktach jak i o częstszym treningu. Jeżeli chodzi o trening uważaj by mocno przy tym nie przeciążać nóg i nie wystawiać ich na zbyt duży wysiłek, który może przynieść odwrotne efekty, tj. pogłębić widoczność i tworzenie się żylaków. Dodatkowo, pomocne bez dwóch zdań okazać się mogą produkty kompresyjne, tzw. uciskowe, które poprzez ucisk dolnych kończyn powodują płynniejszy i swobodniejszy przepływ krwi. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć