Kategorie

Kategorie

Rozmiar

Rozmiar

Odzież medyczna

W kategorii "odzież medyczna" oferujemy Państwu wysokiej jakości bluzy medyczne, spodnie medyczne oraz obuwie medyczne.Dla kobiet polecamy fartuch medyczny damski, odpowiednikiem mężczyzn będzie fartuch medyczny męski. Produkty zostały podzielone na dział damski i męski co z pewnością ułatwi znalezienie odpowiedniego asortymentu. Szeroki wybór rozmiarów odzieży i butów spełni oczekiwania najbardziej wymagającego klienta. 

Aktywne filtry

Noszenie specjalnego ubioru, spełniającego określone i sprecyzowane parametry w czasie wykonywania czynności służbowych jest normą stosowaną w wielu branżach. Jak się okazuje, odzież robocza często jest istotną częścią pracy w różnych gałęziach rynku. Służba zdrowia należy do tych sektorów, w których odzież musi być zgodna z przyjętymi wytycznymi. 

Odzież medyczna – wymogi

Normy jakie musi spełniać odzież medyczna zostały określone w prawie zarówno polskim jak i unijnym. Polskim aktem prawnym zawierającym wytyczne odnośnie właściwości ubrań noszonych przez osoby pracujące w branży medycznej jest kodeks pracy czy też w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Prawo unijne natomiast wskazuje, że odzież medyczna stanowiąca materiał medyczny ma obowiązek bycia zgodną z określonymi normami – w przeciwnym razie nie może być wprowadzana do obrotu handlowego. 

Z czego wykonana jest odzież medyczna?

Odzież medyczna powinna przede wszystkim zapewniać ochronę pracownikom medycznym. Jednakże, ważnym jest również by odzież noszona przez wiele godzin była komfortowa i przyjazna dla skóry. Z tego też względu dobór tkaniny podczas szycia odzieży dla pracowników w branży medycznej jest niezwykle ważny. Uniformy medyczne zazwyczaj wykonane są z wysokogatunkowych materiałów, które są odporne na zabrudzenia jak i na częste prania, z łatwością odprowadzają wilgoć, ale co nie mniej ważne – są wygodne. Dodatkowo, ubrania medyczne ze względu na częstotliwość użytkowania powinny być wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jedną z najczęściej wybieranych tkanin do wykonywania strojów pracowników medyczny jest elanobawełna bądź bawełna 100%. 

To co z pewnością odróżnia odzież medyczną od ubrań, które nosimy na co dzień to ich wyjątkowa trwałość i odporność, która zapewnia możliwość użytkowania przez wiele lat. 

Czy odzież medyczna musi być biała? Czy każdy pracownik medyczny musi mieć taką samą odzież medyczną?

Fakt, że odzież medyczna musi spełniać szereg funkcji (ochronna, zapewnienie komfortu, ergonomiczna, itd.) nie oznacza, że musi być monotonna. Obecnie, coraz więcej placówek medycznych decyduje się na odejście od tradycyjnych białych fartuchów medycznych i wybiera spośród innych dostępnych kolorów jak i fasonów (których jest cała masa!). Biel jednak jest najczęstszym kolorem w jakim szyta jest odzież medyczna. Jest to kolor, który kojarzy się przede wszystkim z czystością oraz sterylnością, co jest bardzo ważnym elementem pracy personelu medycznego. Odzież medyczna biała zazwyczaj ubierana jest przez osoby zatrudnione w szpitalach oraz przychodniach. W tych placówkach wśród ubioru personelu medycznego króluje zazwyczaj biel, zwłaszcza najczęściej spotykaną częścią garderoby medycznej w tym kolorze jest fartuch medyczny. To jakiego koloru jest odzież medyczna zależy po pierwsze od pracodawcy, po drugie zaś od pełnionej funkcji. I tak np. lekarze na co dzień mający kontakt z dziećmi, pediatrzy, często decydują się na odzież medyczną inną niż biała ze względu na fakt, że najmłodsi lepiej mogą się czuć podczas wizyty u lekarza, który przyodział przyjemniejsze ubranie, przykładowo w jakieś wzorki czy zwierzątka.

Kto nosi odzież medyczną?

Odzież medyczna jest noszona przez większość osób pracujących w branży medycznej. W typowym stroju medycznym można ujrzeć pracowników szpitali, gabinetów lekarskich, aptek, gabinetów dentystycznych, klinik medycyny estetycznej, laboratoriów czy też ratowników medycznych. 

Jaka jest funkcja odzieży medycznej?

Odzież medyczna ma na celu przede wszystkim ochronę pracowników medycznych przed zagrożeniami wynikającymi z charakteru ich pracy. Zatem, odzież medyczna spełnia przede wszystkim funkcje ochronne. Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzenieniu się zakażeń i infekcji. Dlatego też odzież medyczna jak i środki ochrony osobistej są niezwykle ważnym elementem pracy personelu medycznego. 

Co ważne, odzież medyczna często pozwala na rozróżnianie pracowników medycznych pod względem pełnionych funkcji, co ułatwia pacjentom jak i innym rozpoznanie pracownika do którego faktycznie chce się zwrócić. Oznacza to, że poprzez odzież medyczną identyfikacja poszczególnej grupy zawodowej staje się prostsza. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć