Opaski kompresyjne

Żylaki, niewydolność krążenia żylnego, schorzenia układu żylnego – czy tylko ja? 

Przewlekła niewydolność żylna jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Powodem tego jest powszechność jej występowania - liczby mówią same za siebie. Zgodnie z dostępnymi danymi statystycznymi, wśród polskiego społeczeństwa częstotliwość występowania zaburzeń układu żylnego jest na relatywnie wysokim poziomie. Otóż, wśród wszystkich kobiet, aż około 50% z nich cierpi na przewlekłą niewydolność żylną. W odniesieniu do męskiej części społeczeństwa, odsetek ten plasuje się na poziomie około 40%. 

Żylaki są widocznym objawem niewydolności krążenia żylnego. Są to rozciągnięte i opuchnięte żyły, które ze względu na zalegającą przez dłuższy czas krew stały się wyczuwalne w dotyku jak i widoczne dla oka żylaki. 

Rajstopy przeciwżylakowe, podkolanówki, pończochy czy może bandaże kompresyjne? – który produkt kompresyjny wybrać? 

Nie istnieje zasada, która mówi, że konkretny rodzaj produktu kompresyjnego jest przeznaczony tylko dla konkretnej osoby, tj. kto może nosić podkolanówki kompresyjne a kto rajstopy kompresyjne. Jednakże, rynek oferuje szeroką gamę produktów uciskowych, przez co warto jest wybrać taki, który najlepiej będzie spełniał nasze oczekiwania, a więc zarówno pod względem wyglądu, ceny, komfortu i wygody noszenia. 

Osoby poszukujące wyrobów kompresyjnych mają do wyboru kilka ich rodzajów. Można je podzielić na dwie główny grupy, mianowicie wyroby gotowe (rajstopy, pończochy, itd.) oraz bandaże kompresyjne. Przy stosowaniu tych drugich ważnym jest by zwrócić na dobór odpowiedniej grubości produktu oraz by nauczyć się prawidłowej techniki ich zakładania. Gdy zdecydujemy się na zakup bandaża kompresyjnego mamy do wyboru dwa główne rodzaje ucisku, a dokładniej:

  • ucisk sztywny – działa jedynie podczas ruchu, a więc gdy nasze mięśnie pracują. W spoczynku zaś można powiedzieć że jest "wyłączony",
  • ucisk sprężysty - działa podczas ruchu i spoczynku.

O czym musimy pamiętać podczas stosowania produktów uciskowych? 

Po pierwsze produkty kompresyjne powinny być nakładane rano, tuż po wstaniu z łóżka, podczas gdy nogi nie są jeszcze opuchnięte. Drugą sprawą jest konieczność zdejmowania ich na noc. Wskazanym jest również by unikać bezpośredniego kontaktu wyrobów kompresyjnych z wszelkiego rodzaju kremami oraz maściami. Ponadto, jeżeli produkt ulegnie zniekształceniu czy też rozerwaniu – należy go niezwłocznie wymienić. Uszkodzony wyrób nie będzie spełniał już swojej funkcji przez co efekty będą zdecydowanie gorsze. Pamiętaj również o okresowych badaniach i wizytach u specjalisty celem monitorowania przebiegu leczenia. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć