Wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne

Płaskostopie – czym jest?

Stopa o właściwych kształtach nie powinna stykać się w całości swoją powierzchnią do podłogi. Otóż, bezpośrednio z podłożem powinna mieć kontakt jedynie przednia oraz tylna część ludzkiej stopy. Pomiędzy nimi zaś mieści się kość łącząca, która tworzy pewnego rodzaju łuk. Są jednak osoby, u których wspomniany charakterystyczny łuk w stopie nie występuje, przez co jest ona płaska i wówczas stwierdzana jest u niej deformacja stopy w postaci płaskostopia, potocznie zwana również platfusem. Płaskostopie jest jedną z najpowszechniejszych deformacji stóp występujących wśród społeczeństwa. Jest to zniekształcenie stopy, które przejawia się obniżeniem łuków wysklepiających stopy.

Leczenie płaskostopia

Wkładki ortopedyczne mają na celu zapobieganie rozwojowi schorzeń i deformacji stóp oraz wspieranie ich leczenia. Spełniają one wiele zadań i zostały zaprojektowane tak, by były dopasowane do indywidulanych potrzeb użytkowników i do poszczególnej deformacji stóp na jakie cierpią. Przede wszystkim pozwalają one na prawidłowy rozkład ciężaru ciała na stopach, ograniczając przy tym pogłębianie się schorzenia oraz powstawanie innych problemów. Otóż, stopy stanowią podstawę aparatu ruchowego człowieka, przez co zaniedbane i zlekceważone ich choroby mogą być powodem problemów z kręgosłupem, biodrami, stawami czy kolanami. Ze względu na swoje kształty pozwalają również na korygowanie ułożenia stóp oraz amortyzowanie zetknięć z podłożem. 

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne i poprzeczne zostały zaprojektowane tak by zapobiegały opadaniu sklepienia podłużnego oraz sklepienia poprzecznego stopy.

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci  do około czwartego roku życiu występuje jako deformacja fizjologiczna związana z m. in. słabością mięśni czy pojawieniem się poduszek tłuszczowych. Do tego wieku płaskostopie nie wymaga podejmowania żadnych czynności leczniczych, ponieważ w wielu przypadkach znika ono samoistnie. U dziecka, które osiągnęło już piąty rok życia mówi się o płaskostopiu wczesnodziecięcym. Jest ono najczęściej następstwem wiotkości wiązadeł oraz nieodpowiedniej siły mięśni, które nie są w stanie utrzymać właściwego układu stopy. Dodatkowo, pogłębianiu  płaskostopia sprzyja wysiłek fizyczny dziecka oraz zbyt duże obciążenie, np. z powodu nadwagi. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć