Kołnierze ortopedyczne
Wybór kołnierza ortopedycznego nie jest łatwy. Są różne rodzaje kołnierzy ortopedycznych, a długość ich noszenia jest ustalana indywidualnie do każdego schorzenia. Do rozmiaru kołnierza ortopedycznego wykorzystuje się obwód szyi oraz wysokość kołnierza
Aktywne filtry
Kołnierz ortopedyczny jest rodzajem ortezy, a więc głównym jego zadaniem jest unieruchomienie oraz stabilizacja poszczególnego miejsca przed niewskazanymi w danym czasie ruchami.
Co powoduje potrzebę unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa?
Kołnierz ortopedyczny jest produktem mającym zastosowanie o bardzo szerokim zakresie, zarówno w przypadku zaistniałych urazów jak i różnego rodzaju chorób czy też zwyrodnień. To co jest pewne, to to że są to produkty stosowane przez osoby borykające się ze schorzeniem szyjnego odcinka kręgosłupa. Bóle, urazy oraz schorzenia odcinka szyjnego są bardzo częstym zjawiskiem. Otóż, wcale nie musi dojść do strasznego i poważnego zdarzenia, takiego jak wypadek samochodowy czy kontuzja powstała wskutek wykonywanych sportów, z czym właśnie większość z nas kojarzy konieczność wprowadzenia unieruchomienia szyi. Powodem schorzeń odcinka szyjnego mogą być różnorodne sytuacje, wśród których znajdą się takie jak nieprawidłowe ułożenie w trakcie snu, niewłaściwa postawa, garbienie się (w szczególności zagrożenie jest w kręgu osób, które wykonują pracę siedzącą). Bardzo często przyczyną jest również zbyt gwałtowny ruch szyją połączony z „zastygnięciem” kręgów. Do problemów może dodatkowo prowadzić przewianie organizmu. Co więcej, powodem schorzeń bądź je nasilać może było podłoże psychiczne, w tym stres. Czynnikiem sprzyjającym bólom oraz kontuzjom szyjnego odcinka kręgosłupa może być brak wystarczającego ruchu bądź odpowiedniego rozgrzania przez ćwiczeniami. Niezależnie od przyczyny powstania schorzenia, niezmiernie ważna w takich sytuacjach jest właściwe ustalenie procesu leczenia, pozwalającego na powrót do zdrowia. Pomocna tutaj z pewnością okaże się odpowiednia rehabilitacja składająca się z zestawu ćwiczeń przyspieszających proces zdrowienia oraz pobudzający stawy do ruchu. Rehabilitacja jednak bardzo często poprzedzona jest etapem, na którym zachodzi potrzeba odciążenia schorzenia i unieruchomienie poszczególnego miejsca na co pozwala kołnierz ortopedyczny.
Czy kołnierz ortopedyczny pomaga przy chorobach i dolegliwościach odcinka szyjnego?
Poza oczywistymi przyczynami wykorzystania kołnierza ortopedycznego jakimi są poważne wypadki, skutkujące leczeniem pourazowym, istnieją również te związane z naszym zdrowiem, a więc spowodowane chorobami i zwyrodnieniami. Do najczęstszych dolegliwości zdrowotnych, przy których specjaliści wskazują na potrzebę zastosowania stabilizator szyi należą m. in. dyskopatia (zwyrodnienia kręgów szyjnych), wadliwa postawa ciała (np. skolioza), bóle reumatyczne, kręcz szyi oraz wszystkie inne choroby, które mogą skutkować zniekształceniem i negatywnym wpływem na odcinek szyjny.
Jak długo należy nosić kołnierz ortopedyczny?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. O okresie noszenia ortezy na szyję decyduje lekarz prowadzący. Długość tego procesu zależna jest w pierwszej kolejności od rodzaju urazu czy dolegliwości. Należy przy tym zaznaczyć, że kołnierz jest jedynie rozwiązaniem tymczasowym, które ma za zadanie nadać możliwość powrotu do zdrowia, a więc nie jest na stałe. Najczęstszy okres noszenia kołnierza mieści się w przedziale od kilku dni do dwóch, maksymalnie trzech miesięcy.