Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

ból plecówBól pleców obecnie jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych XIX wieku i szacuje się, że nawet 80% społeczeństwa doświadczyło jego choć raz w swoim życiu. Za przyczyny jego powstania często odpowiedzialny jest niezdrowy styl życia tj.: długie przebywanie w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej, niepoprawna postawa ciała czy otyłość. Innymi czynnikami bólu kręgosłupa mogą być przebyty uraz, poważna choroba czy wiek.

Rodzaje bólu pleców

  • Z uwagi na budowę kręgosłupa i rozmieszczenie dolegliwości ból kręgosłupa dzieli się na:
  • nerwoból szyjny – doświadczamy go w odcinku szyjnym kręgosłupa, nazywany także potocznie ból karku lub ból szyi, który może ekspandować wzdłuż ręki. Na ogół kojarzony jest z niepoprawną postawą lub stresem i zazwyczaj przechodzi on w przeciągu kilku dni.
  • ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – jest to ból umiejscowiony w dole pleców, znany jako ból krzyża. Osoby zmagające się z bólem pleców w głównej mierze odczuwają  go właśnie w tym odcinku, gdyż jest on szczególnie narażony na przeciążenie.
  • ból kręgosłupa w odcinku piersiowym – jest to ból umiejscowiony w środkowej części pleców. Ból możemy odczuwać między łopatkami lub może występować jako nerwoból międzyżebrowy, który charakteryzuje się odczuwaniem bólu w klatce piersiowej i plecach.

Dodatkowo można także wyróżnić dwa inne, również powszechne rodzaje bólu:

  • ból, który jest spowodowany przepukliną kręgosłupa czyli wypadającym dyskiem. Obecne częścią kręgosłupa krążki międzykręgowe pełnią rolę amortyzatorów i sprawiają, że jest on elastyczny. Jeżeli miękka część dysku zacznie wysuwać się spomiędzy kręgów, może zacząć naciskać na nerwy bądź rdzeń kręgowy. Takie zjawisko nazywane jest właśnie wypadającym dyskiem. Dyskopatia zazwyczaj dotyczy kręgów lędźwiowych, od których w dużej mierze jesteśmy uzależnieni w codziennym życiu.
  • Rwa kulszowa – to ostry ból przeszywający nogę, spowodowany uciskiem na nerw kulszowy przez wypadający dysk. Często ból jest tak silny i dokuczliwy, że choremu ciężko jest się wyprostować, oprócz tego często towarzyszy również uczucie drętwienia nogi.
  • Ból pleców może być także spowodowany różnymi wadami postawy. W sytuacji pogłębionej lordozy lędźwiowej charakterystyczny jest ból w dole pleców, zwłaszcza podczas przebywania w jednej pozycji przez dłuższą chwilę, spoczywania z wyprostowanymi nogami lub dźwigania ciężkich rzeczy. Lordoza szyjna często jest przyczyną bólu w obrębie kręgosłupa szyjnego, natomiast ból na całej powierzchni pleców może być spowodowany pogłębioną kifozą piersiową. Zarówno rozmieszczenie, jak i natężenie bólu przede wszystkim zależy jednak nie tylko od rodzaju, ale także zaawansowania wady postawy. 
  • Za ucisk na nerwy umiejscowione przy kręgosłupie mogą, także odpowiadać zmiany zwyrodnieniowe. Kształtujące się wyrośla kostne czy zwyrodnienia stawów stwarzają poważne problemy, są przyczyną silnych bólów, w szczególności w odcinku lędźwiowym, ale również szyjnym czy piersiowym kręgosłupa.

bóle pleców jak radzić

Leczenie bólu pleców

Jeżeli ból kręgosłupa jest nietypowy, leczenie zazwyczaj polega na zażywaniu preparatów przeciwbólowych oraz wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń w celu wzmocnienia mięśni oraz ich elastyczności. W innych sytuacjach ból kręgosłupa powinien być leczony z uwzględnieniem zdiagnozowanego schorzenia. Jeśli ból jest spowodowany problemami w układzie mięśniowo-szkieletowym, należy wziąć pod uwagę wdrożenia masaży, fizjoterapii czy osteopatii. W sytuacji, kiedy ból jest spowodowany stresem w złagodzeniu napięcia pomóc mogą określone ćwiczenia oddechowe bądź relaksacyjne. Jeżeli ból kręgosłupa przechodzi już w stan przewlekły, oprócz preparatów przeciwbólowych i rehabilitacji, konieczna nawet może być operacja.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć