Rehabilitacja po złamaniu ręki - jak szybko wrócić do zdrowia

Rehabilitacja po złamaniu ręki - jak szybko wrócić do zdrowia

Złamanie to dolegliwość, która może spotkać każdego z nas, niezależnie od wieku, chociaż należy pamiętać, że kości osoby w starszym wieku są bardziej narażone na kontuzje, a spowodowane jest to tym że po 30 roku życia masa kostna powoli zaczyna się redukować – około 1% masy rocznie. Do najczęściej występujących złamań zaliczamy złamanie ręki. Jest to stosunkowo poważna kontuzja, ale na całe szczęście przeważająca część takich złamań po wyznaczonym okresie leczenia kończy się bez negatywnych następstw. Jeżeli jednak chcemy być pewni, o jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który pomoże w bezpieczny sposób szybko powrócić do samodzielnego funkcjonowania po złamaniu.

Dobranie odpowiedniej rehabilitacji, zależy głównie od typu złamania oraz od tego, która kość została naruszona. Doświadczeni rehabilitanci bardzo dobrze wiedzą, jak ważne jest dobranie odpowiednich ćwiczeń do problemu Pacjenta. Jednym z podstawowych czynności, jakie należy objaśnić dla Pacjenta, w trakcie rehabilitacji po złamaniu ręki jest pokazanie jak prawidłowo należy postępować z temblakiem. Dodatkowo  jeszcze na etapie świeżego złamania fizjoterapeuta poinstruuje jak należy postępować, aby uniknąć zanikania mięśni, a także zastoju krwi i limfy pokazując do tego odpowiednie ćwiczenia.

Dlaczego rehabilitacja jest taka ważna?

Rehabilitacja po złamaniu ręki uzależniona jest przede wszystkim od zastosowanego odpowiedniego rodzaju unieruchomienia. Wykwalifikowany fizjoterapeuta powinien dobrać właściwe ćwiczenia dla osoby uzbrojonej w ortezę, jak również w tradycyjny gips. Uaktywnianie złamanej ręki powinno się zacząć jak najszybciej, czyli wtedy kiedy dolegliwości bólowe zaczną pomału ustępować. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na ćwiczeniach palców oraz nadgarstka, ale również nie możemy zapomnieć o stawach, które nie zostały usztywnione. Proste ćwiczenia, takie jak zginanie i prostowanie palców pomogą utrzymać kończynę w dobrej formie i przygotuje ją na dalszy etap rehabilitacji, która będzie stawiać nacisk na coraz to większą intensywność ćwiczeń. Złamania kości kończyn górnych mogą objawiać się późniejszymi dolegliwościami takimi jak przykurcze czy sztywność stawów, a nawet ból w okolicach złamania. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby przy każdym złamaniu zadbać o właściwą rehabilitację. Najlepiej, aby chociaż na początkowym etapie była ona sprawowana przez doświadczonego  rehabilitanta, który opracuje właściwą serie ćwiczeń, dzięki którym chory w miarę szybko i bezpiecznie wróci do pełnej sprawności.

gips na złamaną rękę

W jakim czasie po złamaniu można wrócić do treningu

Od razu po zdjęciu gipsu bądź ortezy nie powinno się obciążać ręki, gdyż jej mięśnie są jeszcze osłabione i łatwo wtedy w niej o niepotrzebny uraz. Powrót do całkowitej sprawności to mechanizm, który może potrwać pewien okres, którego nie powinno się za wszelką cenę przyspieszać, gdyż może to przynieść odmienne efekty. Fundamentem fizjoterapii po złamaniu ręki jest właściwie dobrany zestaw ćwiczeń wykonywany indywidualnie bądź pod okiem specjalisty czyli doświadczonego fizjoterapeuty. Do terapii warto dołączyć profesjonalne zabiegi z działu fizykoterapii, do których zaliczamy krioterapię, ultradźwięki, laser czy pole magnetyczne. 

Odpowiednio dopasowane ćwiczenia, masaże czy pomocnicze zabiegi oferowane przez profesjonalistów to znakomite rozwiązanie, aby optymalnie skrócić okres, który jest potrzebny do przywrócenia pełnej sprawności sprzed złamania kończyny. Należy pamiętać, że rehabilitacja po złamaniu ręki jest bardzo ważna, wykonywana ta samodzielnie czy przez fizjoterapeutę, ponieważ zaniedbanie jej może doprowadzić do przykrych dokuczliwości takich jak osłabienie lub zanik mięśni, zaburzenia krążenia krwi czy dolegliwości bólowych.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Podologia czyli jak zadbać o stopy

Podologia jest dyscypliną medycyny która zajmuje się leczeniem oraz diagnostyką dolegliwości w okolicach stóp i stawów skokowych. Kiedy, oraz z jakimi dolegliwościami można zgłosić się do lekarza, przeczytasz w artykule!

Jakie sytuacje mają wpływ na wady postawy

Wielu z nas cierpi na wadę postawy w większym lub mniejszym stopniu. Każdy z nas zastanawia się w jakich sytuacjach pogłębiamy naszą wadę. Spróbujemy przybliżyć w jakich sytuacjach musimy zwiększyć naszą czujność

Rehabilitacja po złamaniu ręki - jak szybko wrócić do zdrowia

Może to spotkać każdego z nas, w najbardziej nieoczekiwanym momencie. O czym mowa? O złamaniach. W tym artykule skupimy się jak wrócić do codziennego funkcjonowaniu po złamaniu, gdy przejdziemy trudny okres usztywnienia kończyny górnej czyli ręki

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć