Pończochy przeciwzakrzepowe - kiedy stosować

Wbrew krążących przekonań, produkty przeciwzakrzepowe i przeciwżylakowe to dwa różne typy wyrobów. Przedstawimy Ci różnicę pomiędzy nimi i sam się przekonasz, który produkt najlepiej spełni Twoje oczekiwania. 

Wyroby przeciwżylakowe

Jak sama nazwa przedstawia produkty przeciwżylakowe przystosowane są do potrzeb ludzi, którzy borykają się na co dzień z problemami żylaków. Jeżeli doskwiera Ci częste i nietypowe zmęczenie i obrzmienia w obrębie nóg, a nawet ból w tych okolicach to oznacza, że problem żylaków może dotyczyć właśnie Ciebie. Nie można bagatelizować niepokojących symptomów i bezzwłocznie udać się na konsultację z lekarzem, który postawi prawidłową diagnozę. 

Jak powstają żylaki? Bez dwóch zdań jest to związane z niewłaściwym przepływem krwi w okolicy naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Zadaniem rajstop, pończoch czy podkolanówek przeciwżylakowych jest wywieranie ucisku  poprzez zmienną kompresję  w miejscu, gdzie występuje problem, aby wymusić na naczyniach krwionośnych właściwy przepływ krwi. 

Kiedy warto pomyśleć o wyrobach uciskowych? W szczególności przed długotrwałymi podróżami, które wymuszają od nas pewnej, nieruchomej pozycji przez dłuższy czas. Wyroby przeciwżylakowe są dedykowane także ludziom, których praca wymaga cały czas tej samej pozycji, ale również tym, którzy są narażeni na wystąpienie zakrzepicy.

Pamiętaj, że stosowanie wyrobów przeciwżylakowych powinno się zacząć od przeprowadzenia wywiadu z chirurgiem naczyniowym, który po wykonaniu odpowiednich badań, m.in. USG Dopplera, zdecyduje, która klasa ucisku będzie właściwa dla pacjenta oraz czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania produktów uciskowych.

Wyroby przeciwzakrzepowe

Produkty przeciwzakrzepowe nazywane również wyrobami okołooperacyjnymi to typowe artykuły medyczne, które dedykowane są w szczególności dla osób narażonych na wystąpienie zakrzepów bądź zatorów żylnych, które mogą wystąpić szczególnie u ludzi spędzających dłuższy czas w pozycji leżącej lub poddawane są operacjom czy zabiegom chirurgicznym. Wykorzystywane są często również podczas porodu. Charakteryzują się tym, że w stopie znajdziemy otwór rewizyjny, który umożliwia dla lekarza w łatwy sposób skontrolować stan określonej kończyny. 

W wyrobach przeciwzakrzepowych występuje także zmienna kompresja, dlatego mają one  również zastosowanie przeciwżylakowe, jednak należy pamiętać, że ucisk w nich utrzymuje się przez krótszy czas niż w standardowych produktach uciskowych i jest mniej trwały, dlatego produkty te wykorzystywane są często przy operacjach i ewentualnie późniejszej rekonwalescencji. W porównaniu do produktów przeciwżylakowych, które możemy dostać w różnych odcieniach, wyroby okołooperacyjne produkowane są tylko w kolorze białym, dzięki czemu można je bez przeszkód prać, a nawet gotować w celu utrzymania prawidłowego poziomu higieny. Zaletą tych produktów jest również fakt, że zazwyczaj są one dużo tańsze od standardowych wyrobów uciskowych.

Produkty przeciw zakrzepicy

Jeżeli chcesz zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą zakrzepicy żył głębokich, takie jak ból, uczucie zmęczenia lub ciężkości czy obrzęk kończyn, bądź po prostu zadbać profilaktycznie o zdrowie swoich nóg i ustrzec się przed wystąpieniem żylaków wybierz standardowe produkty uciskowe czyli wyroby przeciwżylakowe, rezygnując z modeli przeciwzakrzepowych, ponieważ czas działania typowych artykułów przeciwżylakowych jest bardziej długotrwały.

Z wyrobów przeciwzakrzepowych skorzystamy zatem, gdy będziemy poddani operacji chirurgicznej, spowodowanej wystąpieniem zakrzepów lub zatorów żył głębokich, ale skorzystamy z nich także kiedy długotrwale przebywamy w pozycji leżącej.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć