Jakie sytuacje mają wpływ na wady postawy

Typy zaburzeń postawy

Zaburzenia postawy mogą mieć następujące typy:

  • boczne skrzywienie kręgosłupa,
  • zaokrąglone plecy,
  • płaskie plecy,
  • okrągło-wklęsłe plecy

Jak wiadomo, warunki środowiskowe, czyli warunki, w jakich dziecko dorasta i wychowuje się, wpływają na promocję zdrowia, rozwój, wzrost i kształtowanie postawy. Z tego powodu rodzice dziecka, a także personel placówek przedszkolnych i szkolnych, muszą zawsze monitorować kształtowanie się postawy dziecka, ściśle kontrolując jego postawę podczas chodzenia, stania i siedzenia. Nie mniej ważne pod względem wartości są:

  • pełnowartościowe terminowe odżywianie,
  • gimnastyka,
  • masaż,
  • świeże powietrze,
  • optymalne oświetlenie
  • dobór mebli odpowiadający długości ciała.

wady postawy kręgosłupa

Napięta pozycja ciała podczas snu ma negatywny wpływ na kształtowanie się postawy dziecka. Innym negatywnym czynnikiem wpływającym na postawę jest niewłaściwa postawa podczas oglądania telewizji, czytania, pisania i pracy. Poważnie może pogorszyć postawę (szczególnie u dzieci o słabych mięśniach), nawyki długiego stania na jednej nodze, noszenia ciężarów w tej samej ręce (torba z zakupami, wiadro wody, ciasno zapakowana teczka itp.) , czytanie w pozycji leżącej (podkładanie pod głowę dużą poduszką, na boku lub na plecach), noszenie pod pachą lub przez torbę na ramię.

Niekorzystne sytuacje wpływające na wadę postawy

Niekorzystnie wpływa na kształtowanie postawy podczas jazdy (w pozycji zgiętej) na rowerze lub hulajnodze (ponieważ odpychanie odbywa się cały czas jedną nogą).Dość często zajęcia sportowe mają negatywny wpływ na kształtowanie postawy. Powodem jest to, że podczas uprawiania niektórych sportów, które wiążą się z ruchami asymetrycznymi (szermierka, tenis, badminton itp.), przy niewielkim wykorzystaniu ćwiczeń ogólnorozwojowych, może dojść do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Pozycje pracy mogą mieć duży wpływ na kształtowanie się postawy uczniów, na przykład na lekcjach pracy lub innej pracy fizycznej a pomóc może w tym zastosowanie prostotrzymacza kręgosłupa który ułatwi utrzymanie prawidłowej postawy

Głównym i skutecznym środkiem zapobiegawczym zaburzeń postawy jest terminowe rozpoczęcie prawidłowego wychowania fizycznego, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na równomierne wzmocnienie i rozwój aparatu mięśniowego. Aby zapewnić dzieciom wszechstronne wychowanie fizyczne, ważne jest, aby od najmłodszych lat włączać różne elementy wychowania fizycznego w ich codzienną rutynę. Utrzymanie postawy i utrzymywanie ciała w pozycji wyprostowanej oczywiście przyczynia się do harmonijnego rozwoju mięśni brzucha, pleców, a także kończyn dolnych i górnych.

Równie ważne jest wychowanie odczuć mięśniowo-stawowych pozycji ciała i poszczególnych jego części w ciele rosnącego dziecka. W procesie kształtowania prawidłowej postawy zadaniem jest opanowanie umiejętności różnicowania odczuć położenia poszczególnych części ciała, stopnia ich rozluźnienia i napięcia w ruchu i spoczynku. Pod wieloma względami kształtowanie postawy pomaga uprawiać sport i ćwiczenia fizyczne.

Przywrócenie oraz leczenie wad postawy

Niestety, nie uda się przywrócić już zaburzonej postawy za pomocą sportu i ogólnie przyjętego wychowania fizycznego. Ponadto wysokospecjalistyczny trening sportowy, przy niewystarczających ćwiczeniach ogólnorozwojowych, może znacznie zaostrzyć zaburzenia postawy i spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia dzieci.

Aby przywrócić upośledzoną postawę, wymagane są specjalne ćwiczenia. Aby wykonać takie ćwiczenia, konieczne jest wydzielenie czasu, a zajęcia powinny być prowadzone nie tylko w przedszkolach, warunkach domowych i szkołach, przede wszystkim ćwiczenia fizjoterapeutyczne powinny być wykonywane w ośrodkach medycznych i rehabilitacyjnych. Warto nadmienić ,że dzisiejsza medycyna bardzo pomaga w poprawieniu postawy. W sklepach medycznych są dostępne ortezy kręgosłupa, które można dobrać nawet przy skrajnych przypadkach. Pomogą one w przywróceniu prawidłowej postawy.

Warto również zauważyć, że zaburzenia postawy mogą prowadzić do znaczących zmian w ludzkim ciele, z tego powodu ważne jest, aby rodzice, nauczyciele, wychowawcy i lekarze podejmowali wszelkie działania, aby zapobiegać naruszeniom i kształtować prawidłową postawę u dzieci. W przypadku stwierdzenia wady postawy u dziecka ważne jest, aby wykazać się maksymalną wytrwałością i cierpliwością w leczeniu.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć