Jaki inhalator kupić

Dobór odpowiedniego inhalatora przed zakupem

Inhalator to najlepsza maszyna do inhalacji, która uwalnia drogi oddechowe i leczy sezonowe dolegliwości, takie jak kaszel, przeziębienie, ból gardła lub patologie, takie jak astma oskrzelowa i choroby dróg oddechowych. Wybierz odpowiedni model w oparciu o swoje potrzeby. Inhalator jest uważany za jedną z najlepszych metod przyspieszania gojenia, oczyszczania nosa i podawania leku bezpośrednio do dróg oddechowych. 

Nebulizator działa w ukierunkowany sposób w leczeniu przeziębienia, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, kaszlu, chrypki i zapalenia gardła, działając bezpośrednio na zainfekowany obszar. Inhalator jest odpowiedni dla dzieci, dorosłych i osób starszych i nie ma przeciwwskazań. Proces inhalacji jest mniej inwazyjny niż przyjmowanie leków doustnie. Operacja jest łatwa. Maszyna do inhalacji przekształca płynny roztwór fizjologiczny lub farmakologiczny w nebulizację lub mikroskopijne kropelki. Oddychając w kontakcie z dostarczoną maską lub ustnikiem, kropelki te są wdychane i docierają do płuc. 

Ponadto za pomocą inhalatora można wdychać wiele leków, od antybiotyków po leki rozszerzające oskrzela i leki przeciwastmatyczne. Jeśli cierpisz na infekcje ucha, przeziębienia i zapalenie zatok, radzimy oddychać nosem nosem, aby rozprowadzić roztwór w jamach nosowych i uszach. W przypadku zapalenia oskrzeli i płuc lepiej oddychać ustami i wsuwać je do jamy ustnej. Można używać inhalatora tylko z roztworami fizjologicznymi, nawet u noworodków, pod warunkiem, że posiada specjalną maskę, która przylega do twarzy dziecka bez dyspersji. Inhalatory przenośne można stosować niemalże wszędzie, są bardzo ciche i wydajne

inhalowanie płuc

Jakie są rodzaje inhalatorów 

Aby wybrać najlepszą maszynę do inhalacji, niezbędna jest znajomość rodzajów, funkcji, podstawowych elementów i dodatkowego wyposażenia do leczenia określonych chorób. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje inhalatorów: pneumatyczne sprężone powietrze (mechaniczne) ,inhalator ultradźwiękowy oraz nebulizatory siatkowe , z których każdy ma określone cele terapeutyczne i różne cechy, takie jak czas trwania i jakość waporyzacji czy objętość. 

Poniżej znajdują się wszystkie najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że dokonasz dobrego zakupu.

Pneumatyczne sprężone powietrze

Zwane również sprężonym powietrzem, składa się z butli i kompresora (membrany lub tłoka). Powoduje to przepływ powietrza wewnątrz ampułki, który uderza w roztwór i dzieli go na maleńkie cząstki w formie nebulizacji. Im bardziej cząsteczki stają się nieskończenie małe, tym bardziej docierają do dolnych dróg oddechowych, lecząc choroby, takie jak astma oskrzelowa lub niektóre formy pneumopatii. Jeśli pneumatyczne sprężone powietrze nie jest wystarczająco mocne lub nie ma dobrze zbudowanej ampułki do generowania maleńkich nebulizowanych cząstek, terapia będzie mniej skuteczna lub całkowicie nieskuteczna. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku zbyt tanich modeli, które nie nadają się do leczenia poważnych chorób układu oddechowego. Z tych powodów przepływ powietrza i ciśnienie oraz średnica i charakterystyka nebulizowanych cząstek stanowią różnicę i odróżniają dobre sprężone powietrze pneumatyczne od mniej ważnego. Najlepsze pneumatyczne urządzenia na sprężone powietrze muszą mieć moc od 1 do 2 atmosfer, przy nebulizacji 3 ml w czasie krótszym niż 10 minut.

Inhalator ultradźwiękowy

Różni się procesem nebulizacji, który wykorzystuje przetwornik do przetwarzania prądu elektrycznego na wibracje. Ultradźwiękowe inhalatory są najnowszej generacji i są szczególnie odpowiednie do rozwiązywania problemów z flegmą i rozrzedzania śluzu. Wewnątrz inhalatora ultradźwiękowego znajduje się cienki krążek z ceramiki lub innego materiału. Membrana ta jest poddawana przepływowi prądu elektrycznego o wysokich częstotliwościach ultradźwiękowych (1,2 megaherca), co powoduje parowanie substancji fizjologicznej lub farmakologicznej.

Nebulizator siatkowy

Lek jest rozpylany przez maskę lub ustnik w nebulizatorze z wibrującą membraną lub nebulizatorze siatkowym, dzięki oscylującej membranie w porowatym materiale. Ten inhalator działa również na baterie i kompakt, nebulizuje bardzo szybko (bez podgrzewania leku) i jest ogólnie kompatybilny ze wszystkimi lekami. Nebulizator z wibrującą membraną jest cichy i bardzo szybki, dzięki czemu idealnie nadaje się jako inhalator dla dzieci. Co więcej, ślad jest minimalny, dlatego nadaje się również jako inhalator podróżny. W przeciwieństwie do tego urządzenia te są droższe od innych typów i wymagają ciągłej konserwacji i czyszczenia.

Szybkość i rodzaj cząsteczek

cząsteczki w inhalatorze

Jeśli chodzi o opryskiwanie, należy wziąć pod uwagę dwa parametry: jakość i szybkość. Jednym z aspektów, który najbardziej wyróżnia urządzenie do inhalacji, jest jakość nebulizacji. Ten element należy ocenić zgodnie z leczoną patologią. Jak łatwo sobie wyobrazić, istnieje duża różnica między leczeniem przeziębienia a interwencją w przypadku astmy oskrzelowej. Jednostką miary cząstek są mikrometry lub mikrony. Dlatego im wyższa jakość mikrocząstek rozprowadzanych przez inhalator, tym skuteczniejsze jest podawanie roztworu farmakologicznego. W konsekwencji, im więcej inhalator może wytworzyć nieskończenie małe cząsteczki, tym bardziej docierają one do dróg oddechowych i oskrzeli. Najlepsze maszyny do inhalacji potrafią rozpuszczać leki w cząstkach o średnicy od 0,5 do 5 mikronów . Średnia inhalatorów sięga 3 mikronów. Szybkość odnosi się do ilości leku rozprowadzanego w ciągu minuty. Ta wartość jest wyrażona w ml/minutę i określa czas trwania sesji.

Najlepiej działający inhalator rozpuszcza lek z szybkością 0,5 ml/minutę i jest nebulizatorem ultradźwiękowym, podczas gdy inhalatory ze sprężonym powietrzem wymagają dłuższego czasu rozpylania, około 0,2-0,3 ml/minutę . Czas zależy również od gęstości cieczy. Ponadto prędkość jest związana z ciśnieniem naporu powietrza w butli, którego wartość waha się od 0,5 do około 2 barów. Najlepsze inhalatory na sprężone powietrze pozwalają wybrać intensywność cyrkulacji powietrza, decydując w ten sposób na szybszą lub wolniejszą dostawę.

Dodatkowe akcesoria

To kolejny z decydujących aspektów przy zakupie inhalatora. Nie należy lekceważyć sprzętu, ponieważ może on ułatwić użytkowanie i uczynić urządzenie bardziej wszechstronnym. Wśród nich znajdziemy dozownik do nosa, który umożliwia bardziej ukierunkowane podawanie leku do górnych dróg oddechowych. To akcesorium jest przydatne w leczeniu alergii, przeziębień i alergicznego nieżytu nosa lub astmy, chociaż może być niewygodne dla dzieci, które mają tendencję do noszenia maski. W każdym razie jest bardzo funkcjonalny i musiałby być dostarczony. Maska jest natomiast idealnym narzędziem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jedyną wadą jest to, że lek mógłby być również rozprowadzany na skórze twarzy i nosa, zmniejszając jego skuteczność. Dlatego zaleca się wybór modelu nebulizatora z maskami dla dorosłych i dzieci. Oczywiście akcesoria zależą w dużej mierze od leczonej patologii: nos filtruje cząsteczki leku bardziej niż usta, dozownik do nosa jest niezbędny do działania na zapalenie zatok. Jednocześnie ustnik jest preferowany w przypadku leczenia zapalenia oskrzeli lub tchawicy. Sam ustnik jest szczególnie polecany do dolnych dróg oddechowych, nawet jeśli ma tę wadę, że nie jest używany u noworodków i jest nieco niewygodny przy dłuższych sesjach inhalacji. Powinien podtrzymywać go jedną ręką przez cały czas trwania zabiegu. Wśród akcesoriów znajdują się również jednorazowe zbiorniki inhalatora do modeli inhalatorów ultradźwiękowych. Zbiorniki te należy myć i wymieniać zgodnie ze wskazówkami.

inhalator dla dzieciinhalator dla dzieci królik

Jak czyścić i konserwować inhalatory

Po każdym użyciu inhalator należy dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Dzięki temu może trwać w czasie i zapobiegać przenoszeniu bakterii i wirusów, zwłaszcza gdy w rodzinie używa go więcej osób. Wszystkie części można wygodnie myć ręcznie w roztworach antybakteryjnych lub w zmywarce, w tym maski, dysze i węże. Lepiej nie gotować plastikowych części, aby uniknąć deformacji lub uszkodzenia. Filtr powietrza musi być zawsze utrzymywany w czystości, gdy karoseria jest wolna od kurzu.

Funkcjonalności inhalatorów

Dobry inhalator musi być również praktyczny i łatwy w użyciu, szczególnie często lub codziennie. Oprócz lekkiej i łatwej do przenoszenia konstrukcji, urządzenie to powinno być wystarczająco ciche, aby można było z niego korzystać nawet w nocy. Najmniej hałaśliwe modele inhalatorów ultradźwiękowych i technologia membrany oscylacyjnej, która prawie nie jest wyczuwalna. Jednocześnie te ze sprężonym powietrzem mają poziom od 55 do 60 dB. Niektóre modele inhalatorów są przeznaczone do użytku domowego i zasilane prądem elektrycznym. Z drugiej strony inne są przenośne, zasilane bateryjnie, mają mniej obszerną konstrukcję, dzięki czemu można ich używać nawet na wakacjach, podczas przerw w pracy lub poza domem. We wszystkich przypadkach model z futerałem i schowkiem na akcesoria (zawsze obecne w inhalatorze sprężonego powietrza) jest lepszy, aby wszystkie akcesoria były uporządkowane i dostępne.

Automatyczne wyłączanie

Istotną funkcją jest automatyczne wyłączanie. Jest to aktywowane, gdy ilość leku spadnie poniżej minimalnego oczekiwanego poziomu. Ta przydatna funkcja ułatwia korzystanie z inhalatora i pozwala uniknąć martwienia się o sprawdzenie, czy sesja się kończy. Ponadto po 15 minutach bezczynności automatyczne wyłączanie chroni urządzenie przed uszkodzeniem i przegrzaniem.

Prysznic nosa co to za funkcja (rinwash)

Ta funkcja jest również nazywana rinwash i służy do prawdziwego płukania jam nosowych w celu usunięcia nadmiaru śluzu, prowadzącego do zapalenia oskrzeli i zapalenia ucha. Jest to z pewnością przydatne narzędzie, zwłaszcza dla rodziców z noworodkami. Jednak przez okres do 6 miesięcy dzieci oddychają tylko nosem i z tego powodu powinno być jak najbardziej swobodnie zachęcać do inspiracji.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć