Zniekształcenie palucha koślawego stanowi bardzo częsty stan patologiczny stopy, który nierzadko wiąże się z bolesną niepełnosprawnością. Deformacja ta ujemnie wpływa na jakość życia. Jest defektem zarówno medycznym, jak i kosmetycznym. Stwierdza się, iż przypadłość ta dotyczy większej liczby kobiet, niż mężczyzn. Na bolesne dolegliwości najczęściej skarżą się osoby w wieku około 40 lat, chociaż mogą one występować również u dzieci i młodzieży.
Hallux valgus może być schorzeniem wrodzonym lub nabytym. Zniekształcenia stopy zauważone w wieku rozwojowym pojawiają się najczęściej wskutek uwarunkowań genetycznych. Natomiast u osób dorosłych to przeważnie deformacja nabyta, która jest konsekwencją noszenia niewłaściwego obuwia.
Uważa się, że paluch koślawy obejmuje:
- średnie odchylenie pierwszej kości śródstopia,
- odchylenie boczne palucha,
- pojawienie się przyśrodkowego powiększenia tkanki miękkiej I głowy śródstopia.
Przyczyny powstania haluksa
- uwarunkowania genetyczne
- osłabienie aparatu stawowo-więzadłowego
- budowa stopy - tzw. "stopa egipska"
- nieodpowiednie nawyki ruchowe
- niewłaściwe obuwie (wysokie obcasy, wąskie noski)
- inne schorzenia (np. reumatoidalne zapalenie stawów)
- uszkodzenie mięśnia strzałkowego długiego
Jak rozpoznać czy mamy halluksa
Diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu wywiadu, ocenie naocznej (ad oculos) oraz badaniu fizykalnym. Dokładne rozpoznanie palucha koślawego zapewnia badanie rentgenograficzne stopy.
Leczenie i zapobieganie halluksom
Jednym z rozwiązań jest operacyjna korekta palucha koślawego. Dostępnych jest wiele rodzajów zabiegów na to schorzenie. Wciąż powstają nowe metody operacji, a powrót do sprawności jest stosunkowo krótki.
Nieoperacyjne leczenie nie naprawi całkowicie deformacji, jednakże przyniesie ulgę w dolegliwościach bólowych. Takie niechirurgiczne metody powinny być rozważone w przypadku pacjentów z ogólną nadmierną ruchliwością, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, wiotkością więzadłową - jak również podczas występowania przeciwwskazań do zabiegu chirurgicznego.
Hallux valgus stanowi dolegliwość przewlekłą. Leczenie zachowawcze polega na fizjoterapii, leczeniu farmakologicznym oraz użytkowaniu specjalistycznych aparatów. Ważna jest zmiana obuwia na te właściwe - wygodne, z szerokim noskiem, na płaskim obcasie. Ulgę mogą przynieść specjalistyczne wkładki, aparaty korekcyjne i separatory.
Paluch koślawy utrudnia codzienne życie, jednak obecnie istnieje wiele metod leczenia tej deformacji. Szeroką gamę wyrobów znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym w zakładce Zdrowie stóp.
1. L. Fraissler, C. Konrads, M. Hoberg, M. Rudert, M. Walcher, Treatment of hallux valgus deformity
2. M. Napiontek, Paluch koślawy - od etiologii do leczenia, uwagi praktyczne
3. M. Bajerska, A. Ambroż, M. Wiecheć, Paluch koślawy - postępowania fizjoterapeutyczne
4. www.emedicine.medscape.com
Powiązane produkty
Nowy komentarz
Pozostałe aktualności
Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie
Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego
Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas
Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki
Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy
Komentarze (0)