Hallux valgus, czyli paluch koślawy

Hallux valgus, czyli paluch koślawy

   Zniekształcenie palucha koślawego stanowi bardzo częsty stan patologiczny stopy, który nierzadko wiąże się z bolesną niepełnosprawnością. Deformacja ta ujemnie wpływa na jakość życia. Jest defektem zarówno medycznym, jak i kosmetycznym. Stwierdza się, iż przypadłość ta dotyczy większej liczby kobiet, niż mężczyzn. Na bolesne dolegliwości najczęściej skarżą się osoby w wieku około 40 lat, chociaż mogą one występować również u dzieci i młodzieży.

   Hallux valgus może być schorzeniem wrodzonym lub nabytym. Zniekształcenia stopy zauważone w wieku rozwojowym pojawiają się najczęściej wskutek uwarunkowań genetycznych. Natomiast u osób dorosłych to przeważnie deformacja nabyta, która jest konsekwencją noszenia niewłaściwego obuwia.

   Uważa się, że paluch koślawy obejmuje:
- średnie odchylenie pierwszej kości śródstopia,
- odchylenie boczne palucha,
- pojawienie się przyśrodkowego powiększenia tkanki miękkiej I głowy śródstopia.

Przyczyny

- uwarunkowania genetyczne
- osłabienie aparatu stawowo-więzadłowego
- budowa stopy - tzw. "stopa egipska"
- nieodpowiednie nawyki ruchowe
- niewłaściwe obuwie (wysokie obcasy, wąskie noski)
- inne schorzenia (np. reumatoidalne zapalenie stawów)
- uszkodzenie mięśnia strzałkowego długiego

Rozpoznanie
  Diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu wywiadu, ocenie naocznej (ad oculos) oraz badaniu fizykalnym. Dokładne rozpoznanie palucha koślawego zapewnia badanie rentgenograficzne stopy.

Leczenie

   Jednym z rozwiązań jest operacyjna korekta palucha koślawego. Dostępnych jest wiele rodzajów zabiegów na to schorzenie. Wciąż powstają nowe metody operacji, a powrót do sprawności jest stosunkowo krótki. 
   Nieoperacyjne leczenie nie naprawi całkowicie deformacji, jednakże przyniesie ulgę w dolegliwościach bólowych. Takie niechirurgiczne metody powinny być rozważone w przypadku pacjentów z ogólną nadmierną ruchliwością, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, wiotkością więzadłową - jak również podczas występowania przeciwwskazań do zabiegu chirurgicznego.
   Hallux valgus stanowi dolegliwość przewlekłą. Leczenie zachowawcze polega na fizjoterapii, leczeniu farmakologicznym oraz użytkowaniu specjalistycznych aparatów. Ważna jest zmiana obuwia na te właściwe - wygodne, z szerokim noskiem, na płaskim obcasie. Ulgę mogą przynieść specjalistyczne wkładki, aparaty korekcyjne i separatory.

   Paluch koślawy utrudnia codzienne życie, jednak obecnie istnieje wiele metod leczenia tej deformacji. Szeroką gamę wyrobów znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym w zakładce Zdrowie stóp

Piśmiennictwo:
1. L. Fraissler, C. Konrads, M. Hoberg, M. Rudert, M. Walcher, Treatment of hallux valgus deformity
2. M. Napiontek, Paluch koślawy - od etiologii do leczenia, uwagi praktyczne
3. M. Bajerska, A. Ambroż, M. Wiecheć, Paluch koślawy - postępowania fizjoterapeutyczne
4. www.emedicine.medscape.com

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

BLACK FRIDAY cały tydzień! 27.11 - 4.12

W naszym sklepie internetowym świętujemy Black Friday przez cały tydzień, nie tylko w piątek. W dniach 27.11 - 4.12 możecie składać zamówienia z 15% zniżką. Wystarczy, że w podsumowaniu zamówienia wpiszecie kod promocyjny: BF2019 a rabat naliczy się automatycznie. 

Nie łam się! O urazach kończyn ruchu.

Urazy narządów ruchu w Polsce zajmują drugie miejsce co do częstotliwości występowania oraz kosztów leczenia. Najczęściej występują u dzieci i osób starszych.  Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu? Jakie są powikłania? Jak zapobiegać   uszkodzeniom kończyn górnych i dolnych? 

Zdrowy sen - jak spać by się wyspać

Sen to stały elementem życia każdego człowieka. Jest ważny i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym każdego z nas. O tym jak zadbać o komfort i efektywność snu dowiesz się z poniższego artykułu.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć