Czym jest przepuklina i czy pas przepuklinowy to jedyny ratunek?

Czym jest przepuklina i czy pas przepuklinowy to jedyny ratunek?

Co to jest przepuklina i jakie są jej objawy

Przepuklina jest to przemieszczenie się narządów lub tkanek na skutek rozerwania lub zwiotczenia powłok poza jamę ciała, w której normalnie powinny się znajdować. Przepuklina może umiejscowić się albo pod skórą (przepuklina zewnętrzna), albo w sąsiednich jamach ciała (przepuklina wewnętrzna). Niezależnie od miejsca występowania, daje ten sam, charakterystyczny zespół objawów:

- miękki guz
- uczucie ciągnięcia
- ból podczas kaszlu, napinania mięśni, wypróżniania, ból przy długotrwałym siedzeniu lub staniu.

W zależności od umiejscowienia wyróżniamy przepuklinę zewnętrzną: brzuszną, pępowinową, przepuklinę kręgosłupa i cewy nerwowej oraz wewnętrzną: przeponową. Ze względu na pochodzenie wyróżniamy przepuklinę: wrodzoną, nabytą i pourazową. 

Dlaczego ważne jest leczenie przepukliny? Otóż ona nigdy nie znika sama. Przepuklina brzuszna polega na rozerwaniu lub zwiotczeniu powłok jamy brzusznej i wydostaniu się fragmentu jelita. Uszkodzenie samo się nie naprawi. Ucisk na błonę jest bowiem tak duży, że nie ma najmniejszej szansy, by się zasklepiła. Zmiana może nastąpić tylko na gorsze. Nieleczona, powiększająca się przepuklina powoduje coraz bardziej dotkliwe dolegliwości. Im dłużej zwlekamy z operacją przepukliny, tym może być ona trudniejsza. 

Przy leczeniu zachowawczym i po operacjach zastosowanie mają pasy przepuklinowe. Są to przyrządy medyczne mające stabilizować powłoki ciała i zapobiegać przemieszczaniu się narządów jamy brzusznej (głównie jelit) do istniejącego worka przepuklinowego. Pasy przepuklinowe stosuje się przy leczeniu zachowawczym przepuklin brzusznych: pachwinowych, udowych, pępkowych czy okołostomijnych. Dzięki zastosowaniu pasa przepuklinowego u chorych leczonych zachowawczo unika się przede wszystkim powiększania worka przepuklinowego. U osób stosujących pas przepuklinowy rzadziej dochodzi do powikłań. 

Budowa pasów przepuklinowych

Dostosowana jest do miejsca występowania przepukliny. Do ich konstrukcji używa się przewiewnych, elastycznych materiałów, zapewniających komfort i wentylację, a jednocześnie dba się, aby były odpowiednio wytrzymałe. Pasy przepuklinowe dla kobiet i mężczyzn mogą mieć identyczną budowę szczególnie jeśli chodzi o pas stomijny lub na przepuklinę pępkową. Odmiennie jednak konstruowane są modele na przepuklinę pachwinową lub udową i tu już rozróżniamy podział na płeć, ponieważ brana jest pod uwagę różnica w budowie anatomicznej miednicy. Również dzieci mogą mieć przepuklinę. Wśród tej grupy wyróżniamy przepuklinę pępkową lub powstającą w okresie noworodkowym na skutek nieprawidłowego zarastania kikuta pępowiny. U noworodków powłoki brzucha zabezpiecza się często doraźnie – przy pomocy nie alergizujących, przepuszczających gazy i płyny plastrów. Jeśli przepuklina utrzymuje się, zaleca się stosowanie w okresie niemowlęcym szerokich, elastycznych pasów okalających brzuch, które w razie potrzeby można wyposażyć w niewielką pelotę pokrywającą okolicę pępkową.

W naszym sklepie znajdą Państwo pasy jednostronne, dostępne w wersji lewostronnej oraz prawostronnej, a także obustronne. Produkty oferowane w naszym asortymencie są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort użytkowania. Pasy przepuklinowe dostępne są w wielu rozmiarach, a ich dodatkowym atutem są zapięcia na rzepy umożliwiające jeszcze bardziej precyzyjną regulację, dostosowując obwód pasa do indywidualnych potrzeb.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Jak zadbać o zdrowie podczas snu?

Przesypiasz całą noc a z rana czujesz nieprzyjemne bóle kręgosłupa lub mięśni pleców? 1/3 części swojego życia poświęcamy na sen, dlatego ważne jest aby materac na którym śpimy był odpowiednio dobrany, aby zniwelować wszelkie bóle. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Rehabilitacja blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych dla dzieci i dorosłych

Blizny mają ogromny wpływ na psychikę człowieka. Sprawiają, że osoby z bliznami stają się niepewni siebie. Mają problem w nawiązywaniu nowych  znajomości lub w podjęciu wymarzonej pracy. Na szczęście dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu jakim są produkty firmy Tricomed SA możemy powiedzieć bliznom „dość” i odzyskać pewność siebie. Walka z bliznami nigdy nie była taka prosta, a teraz z pewnością możemy ją wygrać. 

Nietrzymanie moczu – nie tylko kobiecy problem.

Nietrzymanie moczu zdarzyć się każdemu, bez podziału na płeć. Towarzyszący problem jest utrapieniem w życiu codziennym, źle wpływa na kontakty z innymi ludźmi, sprawia że zamykamy się w czterech ścianach. Wcale nie musi tak być, przeczytaj jak można radzić sobie z nietrzymaniem moczu

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć