Żylaki nóg- nie ignoruj, lecz!

Żylaki nóg- nie ignoruj, lecz!

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka już co trzecią kobietę i co raz więcej mężczyzn. Przyczyną ich powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne, a także otyłość i bierny tryb życia. Ponadto ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Zmiany poza nieestetycznym wyglądem mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Dlatego problemu nie można ignorować. Jest wiele nieinwazyjnych metod leczenia żylaków o których m.in. Będzie mowa w artykule.Jak powstają żylaki i co je powoduje?


W skutek niewydolności żylnej na naszych nogach pojawiają się żylaki. Żyła ulega poszerzeniu i wydłużeniu i przybiera kręty przebieg. Dlaczego najczęściej dotyka to kobiet? Spowodowane jest to budową anatomiczną i działaniem hormonów- estrogenu.


Najczęściej winę za powstawanie żylaków ponosi nasze uwarunkowania genetycznie- jeśli członek rodziny (nawet dziadkowie) miał problem z niewydolnością żył bardzo prawdopodobne że my również będziemy się z tym borykać. Kolejne niekorzystne czynniki to zła dieta, niezdrowy tryb życia i otyłość. Ciągły stojący lub siedzący tryb pracy również klasyfikuje nas w grupie ryzyka .


Niestety wyjątkowy czas ciąży także sprzyja niewydolności żył na nogach. Podwyższone ciśnienie w brzuchu, zwiększona objętość krwi, mniejsza aktywność ruchowa oraz wysoki poziom progesteronu to wszystkie składowe odpowiedzialne za powstawanie żylaków.Jakie są pierwsze objawy żylaków?


Najczęściej problem zaczyna się bardzo niewinnie od uczucia ciężkości nóg i opuchniętymi kostkami. Jest to tzw okres przedżylakowy, który często jest ignorowany, gdyż dolegliwości mijają po nocy. Ból nóg, który jest kolejnym objawem pojawia się z reguły po dużym wysiłku statycznym tzn kiedy pozostajemy długo w pozycji stojącej luib siedzącej. Skutkiem tego na nogach zaczynają się pojawiać w coraz większej ilości pajączki. Ten etap choroby może trwać nawet kilka lat zanim na naszych nogach pojawią się żylaki. Skurcze łydek i stwardniała skóra nad kostkami to kolejne alarmujące sygnały.Czy można zapobiec powstawaniu żylaków?


Jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest na to kilka sposobów:

  • unikaj długiego stania i siedzenia (zmieniaj pozycję jak najczęściej)
  • podczas odpoczynku unoś nogi do góry
  • ustabilizuj wagę
  • rano i wieczorem weź przemienny prysznic (ciepła woda-zimna-ciepła)
  • rzuć lub ogranicz palenie
  • Nie chodź do sauny, nie bierz gorących kąpieli, nie opalaj się leżąc plackiem, nie depiluj nóg gorącym woskiem
  • Prowadź aktywny tryb życiaJak leczyć żylaki?


Jedną z metod jest leczenie farmakologiczne za pomocą tabletek doustnych lub maści. Główną rolę odgrywa tu diosmina, która wspomaga krążenie i daje poczucie ulgi.


Kolejnym nieinwazyjnym sposobem jest stosowanie podkolanówekpończochrajstop przeciwżylakowych. Przydadzą się z pewnością osobom narażonym genetycznie na chorobę. W wielu przypadkach terapia jest w zupełności wystarczająca, szczególnie u kobiet w ciąży. Stosowanie produktów uciskowych zaleca się po zaawansowanych metodach leczenia (operacjach i zabiegach).


Żylaki można ostrzykiwać. Nazywamy to skleroterapią. Za pomocą cienkich igieł wprowadza się substancję, która ma za zadanie uszkodzić śródbłonek i doprowadzić do jego zarośnięcia. Proces tylko wydaję się bardzo bolesny, w rzeczywistości nie wymaga znieczulenia.


Zabieg chirurgiczny jest najstarszą metodą leczenia żylaków. Mamy do wyboru dwa warianty:

  1. operacja- zwana inaczej zabiegiem Babcocka, daje bardzo dobre rezultaty gdyż usuwa nawet duże zmiany, ale jak to w przypadku operacji trzeba się liczyć z ewentualnymi powikłaniami

  2. wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa- czyli zamknięcie światła naczynia krwionośnego poprzez wiązkę lasera


Po 45. roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna myślą o tym mają problem z żylakami. Widoczne żyły szpecą nogi oraz nieleczone zagrażają naszemy zdrowi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka a gdy problem się pojawi to odpowiednia forma leczenia.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Jak zadbać o zdrowie podczas snu?

Przesypiasz całą noc a z rana czujesz nieprzyjemne bóle kręgosłupa lub mięśni pleców? 1/3 części swojego życia poświęcamy na sen, dlatego ważne jest aby materac na którym śpimy był odpowiednio dobrany, aby zniwelować wszelkie bóle. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Rehabilitacja blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych dla dzieci i dorosłych

Blizny mają ogromny wpływ na psychikę człowieka. Sprawiają, że osoby z bliznami stają się niepewni siebie. Mają problem w nawiązywaniu nowych  znajomości lub w podjęciu wymarzonej pracy. Na szczęście dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu jakim są produkty firmy Tricomed SA możemy powiedzieć bliznom „dość” i odzyskać pewność siebie. Walka z bliznami nigdy nie była taka prosta, a teraz z pewnością możemy ją wygrać. 

Nietrzymanie moczu – nie tylko kobiecy problem.

Nietrzymanie moczu zdarzyć się każdemu, bez podziału na płeć. Towarzyszący problem jest utrapieniem w życiu codziennym, źle wpływa na kontakty z innymi ludźmi, sprawia że zamykamy się w czterech ścianach. Wcale nie musi tak być, przeczytaj jak można radzić sobie z nietrzymaniem moczu

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć