W walce przeciwko odleżynom- materac przeciwodleżynowy

W walce przeciwko odleżynom- materac przeciwodleżynowy

Materace przeciwodleżynowe są prawdziwym wybawieniem dla osób, które przez swoją chorobę zmuszone są do długotrwałego leżenia w jednej pozycji. Materace takie odciążają ciało chorej osoby, zmniejszając ucisk na poszczególne partie ciała. W miejscach najbardziej narażonych na ucisk często powstaje odleżyna. 

Odleżyny są to bolesne uszkodzenia skóry i tkanek w miejscu ucisku. Odleżyny mogą pojawić się na całym ciele, najczęściej powstają wzdłuż kręgosłupa, na łopatkach, łokciach, potylicy, piętach, kolanach, a nawet na małżowinach usznych. Zastosowanie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego łagodzi ból i zapobiega powstawaniu kolejnych odleżyn, jest też ważnym elementem leczenia już istniejących.

Wśród najpopularniejszych modeli materacy przeciwodleżynowych znajdziemy:

  • - materace bąbelkowe,
  • - materace piankowe,
  • - materace rurowe.


Gdy chcemy działać profilaktycznie lub pacjent nie będzie leżał długotrwale, możemy wybrać materac bąbelkowy lub piankowy. W przypadku opieki długoterminowej lub powstania odleżyn zaleca się zakup
materaca rurowego.

Materace piankowe cieszą się największą popularnością ze względu na niską cenę oraz możliwość położenia bezpośrednio na łóżku zarówno szpitalnym jak i domowym. Mają zastosowanie profilaktyczne i mogą być stosowane wyłącznie jako rozwiązanie tymczasowe.

Materace zmiennociśnieniowe – bąbelkowe poprzez stałą zmianę punktów podparcia u osoby leżącej minimalizują ucisk na części ciała najbardziej narażone na powstawanie odleżyn i pozwalają na uniknięcie, bądź zmniejszenie ich występowania.


Polecane są dla osób, które utrzymują wagę w normie.


Materac rurowy
zapewnia o wiele bardziej zaawansowaną ochronę przed odleżynami niż materac bąbelkowy. Materac rurowy jest bardzo elastyczny i miękki, dzięki czemu użytkowanie go zapewnia uczucie komfortu i łagodzi ból. Polecany jest dla osób z nadwagą i otyłością. Podobnie jak model bąbelkowy, jest on napełniany pulsacyjnie powietrzem, które przechodzi przez komory. Materace rurowe nadają się dla osób, które już mają odleżyny – można z nich bowiem wyjąć na przykład jedną komorę pod miejscem na ciele, w którym znajduje się rana.


Co daje stosowanie materacy przeciwodleżynowych? Przede wszystkim,
materac przeciwodleżynowy pobudza prawidłowe krążenie krwi i przyczynia się do redukcji stałego ucisku tkanek w jednym miejscu, zapobiegając tym samym powstawaniu odleżyn. Materac przeciwodleżynowy eliminuje ucisk i sztywnienie kończyn, znacząco wpływając na komfort osoby chorej. Działanie materacy przeciwodleżynowych wpływa też pozytywnie na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała chorego oraz optymalny poziom wilgotności jego skóry. To ważna zaleta, bowiem odleżyny tworzą się najszybciej w obrębie miejsc spoconych, wilgotnych, o podwyższonej temperaturze. Użytkowanie materaca przeciwodleżynowego znacząco ułatwia też pracę osobie opiekującej się chorym. Częstotliwość zmian ułożenia ciała można w takim wypadku ograniczyć do minimum, bowiem materac przeciw odleżynom spełnia tę funkcję samoistnie. Dodatkowo, jest łatwy w utrzymaniu czystości, co przy profilaktyce odleżyn jest bardzo ważne.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Jak zadbać o zdrowie podczas snu?

Przesypiasz całą noc a z rana czujesz nieprzyjemne bóle kręgosłupa lub mięśni pleców? 1/3 części swojego życia poświęcamy na sen, dlatego ważne jest aby materac na którym śpimy był odpowiednio dobrany, aby zniwelować wszelkie bóle. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Rehabilitacja blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych dla dzieci i dorosłych

Blizny mają ogromny wpływ na psychikę człowieka. Sprawiają, że osoby z bliznami stają się niepewni siebie. Mają problem w nawiązywaniu nowych  znajomości lub w podjęciu wymarzonej pracy. Na szczęście dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu jakim są produkty firmy Tricomed SA możemy powiedzieć bliznom „dość” i odzyskać pewność siebie. Walka z bliznami nigdy nie była taka prosta, a teraz z pewnością możemy ją wygrać. 

Nietrzymanie moczu – nie tylko kobiecy problem.

Nietrzymanie moczu zdarzyć się każdemu, bez podziału na płeć. Towarzyszący problem jest utrapieniem w życiu codziennym, źle wpływa na kontakty z innymi ludźmi, sprawia że zamykamy się w czterech ścianach. Wcale nie musi tak być, przeczytaj jak można radzić sobie z nietrzymaniem moczu

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć