W walce przeciwko odleżynom- materac przeciwodleżynowy

W walce przeciwko odleżynom- materac przeciwodleżynowy

Materace przeciwodleżynowe są prawdziwym wybawieniem dla osób, które przez swoją chorobę zmuszone są do długotrwałego leżenia w jednej pozycji. Materace takie odciążają ciało chorej osoby, zmniejszając ucisk na poszczególne partie ciała. W miejscach najbardziej narażonych na ucisk często powstaje odleżyna. 

Odleżyny są to bolesne uszkodzenia skóry i tkanek w miejscu ucisku. Odleżyny mogą pojawić się na całym ciele, najczęściej powstają wzdłuż kręgosłupa, na łopatkach, łokciach, potylicy, piętach, kolanach, a nawet na małżowinach usznych. Zastosowanie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego łagodzi ból i zapobiega powstawaniu kolejnych odleżyn, jest też ważnym elementem leczenia już istniejących.

Wśród najpopularniejszych modeli materacy przeciwodleżynowych znajdziemy:

- materace bąbelkowe,

- materace piankowe,

- materace rurowe.


Gdy chcemy działać profilaktycznie lub pacjent nie będzie leżał długotrwale, możemy wybrać materac bąbelkowy lub piankowy. W przypadku opieki długoterminowej lub powstania odleżyn zaleca się zakup
materaca rurowego.


Materace piankowe cieszą się największą popularnością ze względu na niską cenę oraz możliwość położenia bezpośrednio na łóżku zarówno szpitalnym jak i domowym. Mają zastosowanie profilaktyczne i mogą być stosowane wyłącznie jako rozwiązanie tymczasowe.


Materace zmiennociśnieniowe – bąbelkowe poprzez stałą zmianę punktów podparcia u osoby leżącej minimalizują ucisk na części ciała najbardziej narażone na powstawanie odleżyn i pozwalają na uniknięcie, bądź zmniejszenie ich występowania.


Polecane są dla osób, które utrzymują wagę w normie.


Materac rurowy
zapewnia o wiele bardziej zaawansowaną ochronę przed odleżynami niż materac bąbelkowy. Materac rurowy jest bardzo elastyczny i miękki, dzięki czemu użytkowanie go zapewnia uczucie komfortu i łagodzi ból. Polecany jest dla osób z nadwagą i otyłością. Podobnie jak model bąbelkowy, jest on napełniany pulsacyjnie powietrzem, które przechodzi przez komory. Materace rurowe nadają się dla osób, które już mają odleżyny – można z nich bowiem wyjąć na przykład jedną komorę pod miejscem na ciele, w którym znajduje się rana.


Co daje stosowanie materacy przeciwodleżynowych? Przede wszystkim,
materac przeciwodleżynowy pobudza prawidłowe krążenie krwi i przyczynia się do redukcji stałego ucisku tkanek w jednym miejscu, zapobiegając tym samym powstawaniu odleżyn. Materac przeciwodleżynowy eliminuje ucisk i sztywnienie kończyn, znacząco wpływając na komfort osoby chorej. Działanie materacy przeciwodleżynowych wpływa też pozytywnie na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała chorego oraz optymalny poziom wilgotności jego skóry. To ważna zaleta, bowiem odleżyny tworzą się najszybciej w obrębie miejsc spoconych, wilgotnych, o podwyższonej temperaturze. Użytkowanie materaca przeciwodleżynowego znacząco ułatwia też pracę osobie opiekującej się chorym. Częstotliwość zmian ułożenia ciała można w takim wypadku ograniczyć do minimum, bowiem materac przeciw odleżynom spełnia tę funkcję samoistnie. Dodatkowo, jest łatwy w utrzymaniu czystości, co przy profilaktyce odleżyn jest bardzo ważne.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Jak zadbać o zdrowie naszych stóp, czyli czy powinniśmy nosić wkładki ortopedyczne?

Stopy są niezwykle istotną częścią naszego ciała i to właśnie na nich podpiera się cały jego ciężar. Ich przeznaczeniem oprócz naszej lokomocji jest również amortyzacja w trakcie wstrząsów, które pojawiają się podczas codziennego chodzenia lub biegania.  Bez dwóch zdań w dużej mierze od ich postury oraz budowy zależy nasz komfort funkcjonowania. W związku z tym należy odpowiednio zadbać o stopy, a w sytuacji pojawiających się schorzeń – szybko wdrożyć...

Balkonik ortopedyczny- wspomaganie mobilności seniora.

Balkonik ortopedyczny, inaczej zwany chodzikiem, to sprzęt medyczny przeznaczony do pomocy w poruszaniu się osobom starszym lub niepełnosprawnym. Dzięki niemu osoby takie mogą funkcjonować w codziennym życiu bez przeszkód.

W walce przeciwko odleżynom- materac przeciwodleżynowy

Materace przeciwodleżynowe są prawdziwym wybawieniem dla osób, które przez swoją chorobę zmuszone są do długotrwałego leżenia w jednej pozycji. Materace takie odciążają ciało chorej osoby, zmniejszając ucisk na poszczególne partie ciała. W miejscach najbardziej narażonych na ucisk często powstaje odleżyna.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć