Płaskostopie i inne choroby stóp

Płaskostopie i inne choroby stóp

Płaskostopie i inne choroby stóp. Jak dbać i zapobiegać

Stopy przez cały okres dojrzewania zmieniają swój kształt. To one noszą nas przez całe życie oraz utrzymują cały ciężar ciała. Niestety coraz częściej diagnozowane są różnego rodzaju nieprawidłowości w ich budowie i kształcie. 

Jakie są powody zniekształceń stóp? Dlaczego nie można ich bagatelizować ? Jak leczyć? Te pytania na pewno zadaje sobie wiele osób, które zmagają się z takimi problemami. 

Najczęściej rozpoznawane deformacje stopy to:

- płaskostopie
- stopa płasko-koślawa,
- stopa końsko-szpotawa
- stopa wydrążona.

płaskostopie jak leczyc

Płaskostopie

Prawidłowa stopa składa się z dwóch łuków. Pierwszy z nich: podłużny, który znajduje się w śródstopiu. Drugi - krótki, usytuowany w przedstopiu. Łuki odpowiadają za  stabilizację oraz amortyzację podczas chodzenia. Obniżenie jednego z tych łuków nazywane jest płaskostopiem, które możemy podzielić na płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne. Różnica między nimi jest znacząca i łatwa do rozpoznania. Pierwszy typ płaskostopia występuje wtedy, kiedy cała powierzchnia stopy dotyka podłoża. Natomiast drugi typ polega na tym, że tylko górna część stopy dotyka w całości podłoża. Osoba dotknięta platfusem może odczuwać dolegliwości bólowe stóp, łydek oraz kręgosłupa. Oprócz bólu mogą występować również obrzęki. Przyczyną wyżej wymienionej deformacji jest noszenie źle dobranego obuwia, nadwaga, częste urazy, obciążenie genetyczne, zmiany hormonalne oraz zbyt duże obciążenie stóp. Leczenie polega na regularnych ćwiczeniach takich jak: podnoszenie przedmiotów palcami u nóg, stawanie na palcach i powoli schodzenie na pięty. Niezbędny jest też zakup specjalistycznych wkładek oraz dobrze dobranego obuwia. 

Stopa płasko-koślawa

Diagnoza tego schorzenia bywa nieco trudniejsza od pozostałych. Z reguły udajemy się do ortopedy lub podologa wtedy gdy pojawiają się dolegliwości bólowe lub zauważymy nieprawidłowe stawanie stopy podczas chodzenia. Późna diagnoza może prowadzić do koślawości kolan oraz zmian zwyrodnieniowych. Przyczyny tej deformacji nie są do końca znane. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeńrehabilitacji oraz zakup odpowiedniego obuwia lub wkładek.

Stopa końsko-szpotawa

Jej rozpoznanie nie jest trudne, ponieważ stopa z tym schorzeniem ma charakterystyczny wygląd. Pięta przy tej deformacji uniesiona jest do góry natomiast palce skierowane są ku dołowi. Zdiagnozowanie tej choroby może nastąpić już w łonie matki podczas badania USG. Przyczyn może być wiele, ale jedną z najczęstszych jest złe ułożenie dziecka w brzuchu matki lub palenie papierosów w trakcie ciąży. Warto znaleźć dobrego specjalistę, który specjalizuje się w tego typu wadach. Doktor powinien zbadać nie tylko stopy dziecka, ale całe ciało malucha, szczególnie odcinek lędźwiowy i krzyżowy, kolor ( czy są widoczne przebarwienia) oraz owłosienie skóry. Rehabilitacja oraz ćwiczenia powinny odbywać się stopniowo bez użycia nadmiernej siły. Cały etap wymaga zarówno od dziecka, specjalisty jak i rodziców ogromnej cierpliwości i determinacji. Zapobiegając nawrotowi choroby ważne jest wyleczenie jej do końca, nie pozostawiając najmniejszej nieprawidłowości w postawie dziecka.

Stopa wydrążona.

To przypadłość, która rozpoznawana jest u dzieci noszących długotrwale źle dobrane obuwia. Najczęściej jednak dotyka dzieci z porażeniem mózgowym lub innymi niedowładami. Charakteryzuje się zbyt dużym wysklepieniem środkowej części podeszwy oraz wyższym podbiciem. Omawiana stopa będzie też krótsza od zdrowej. Można też zaobserwować u pociechy częste podkurczanie palców. Okres w którym najczęściej występuje schorzenie to 10-14 lat. Po rozpoznaniu niezbędna jest wizyta u specjalisty, który powinien zalecić zabiegi fizjoterapeutyczne oraz ćwiczenia jakie należy wykonywać systematycznie. 

Zaleca się też przeprowadzanie badać profilaktycznych, nawet jeśli nie ma żadnych objawów wskazujących deformacje stóp. Takie badanie trwa około 20 minut. Specjalista doradzi co należy robić, aby uniknąć w przyszłości  problemów związanych ze stopami.




Piśmiennictwo:
http://www.medonet.pl/zdrowie,plaskostopie---rodzaje--przyczyny--cwiczenia-na-plaskostopie,artykul,1730297.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup-kosci-stawy/stopy-konsko-szpotawe-przyczyny-objawy-leczenie-aa-CcXt-HLR8-uCBd.html

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć