Czym jest przepuklina i czy pas przepuklinowy to jedyny ratunek?

Czym jest przepuklina i czy pas przepuklinowy to jedyny ratunek?

Co to jest przepuklina i jakie są jej objawy

Przepuklina jest to przemieszczenie się narządów lub tkanek na skutek rozerwania lub zwiotczenia powłok poza jamę ciała, w której normalnie powinny się znajdować. Przepuklina może umiejscowić się albo pod skórą (przepuklina zewnętrzna), albo w sąsiednich jamach ciała (przepuklina wewnętrzna). Niezależnie od miejsca występowania, daje ten sam, charakterystyczny zespół objawów:

- miękki guz
- uczucie ciągnięcia
- ból podczas kaszlu, napinania mięśni, wypróżniania, ból przy długotrwałym siedzeniu lub staniu.

W zależności od umiejscowienia wyróżniamy przepuklinę zewnętrzną: brzuszną, pępowinową, przepuklinę kręgosłupa i cewy nerwowej oraz wewnętrzną: przeponową. Ze względu na pochodzenie wyróżniamy przepuklinę: wrodzoną, nabytą i pourazową. 

Dlaczego ważne jest leczenie przepukliny? Otóż ona nigdy nie znika sama. Przepuklina brzuszna polega na rozerwaniu lub zwiotczeniu powłok jamy brzusznej i wydostaniu się fragmentu jelita. Uszkodzenie samo się nie naprawi. Ucisk na błonę jest bowiem tak duży, że nie ma najmniejszej szansy, by się zasklepiła. Zmiana może nastąpić tylko na gorsze. Nieleczona, powiększająca się przepuklina powoduje coraz bardziej dotkliwe dolegliwości. Im dłużej zwlekamy z operacją przepukliny, tym może być ona trudniejsza. 

Przy leczeniu zachowawczym i po operacjach zastosowanie mają pasy przepuklinowe. Są to przyrządy medyczne mające stabilizować powłoki ciała i zapobiegać przemieszczaniu się narządów jamy brzusznej (głównie jelit) do istniejącego worka przepuklinowego. Pasy przepuklinowe stosuje się przy leczeniu zachowawczym przepuklin brzusznych: pachwinowych, udowych, pępkowych czy okołostomijnych. Dzięki zastosowaniu pasa przepuklinowego u chorych leczonych zachowawczo unika się przede wszystkim powiększania worka przepuklinowego. U osób stosujących pas przepuklinowy rzadziej dochodzi do powikłań. 

Budowa pasów przepuklinowych

Dostosowana jest do miejsca występowania przepukliny. Do ich konstrukcji używa się przewiewnych, elastycznych materiałów, zapewniających komfort i wentylację, a jednocześnie dba się, aby były odpowiednio wytrzymałe. Pasy przepuklinowe dla kobiet i mężczyzn mogą mieć identyczną budowę szczególnie jeśli chodzi o pas stomijny lub na przepuklinę pępkową. Odmiennie jednak konstruowane są modele na przepuklinę pachwinową lub udową i tu już rozróżniamy podział na płeć, ponieważ brana jest pod uwagę różnica w budowie anatomicznej miednicy. Również dzieci mogą mieć przepuklinę. Wśród tej grupy wyróżniamy przepuklinę pępkową lub powstającą w okresie noworodkowym na skutek nieprawidłowego zarastania kikuta pępowiny. U noworodków powłoki brzucha zabezpiecza się często doraźnie – przy pomocy nie alergizujących, przepuszczających gazy i płyny plastrów. Jeśli przepuklina utrzymuje się, zaleca się stosowanie w okresie niemowlęcym szerokich, elastycznych pasów okalających brzuch, które w razie potrzeby można wyposażyć w niewielką pelotę pokrywającą okolicę pępkową.

W naszym sklepie znajdą Państwo pasy jednostronne, dostępne w wersji lewostronnej oraz prawostronnej, a także obustronne. Produkty oferowane w naszym asortymencie są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort użytkowania. Pasy przepuklinowe dostępne są w wielu rozmiarach, a ich dodatkowym atutem są zapięcia na rzepy umożliwiające jeszcze bardziej precyzyjną regulację, dostosowując obwód pasa do indywidualnych potrzeb.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć