Nordic walking - przepis na zdrowie!

Nordic walking - przepis na zdrowie!

   Sport ten stał się niesamowicie popularny na całym świecie. Co istotne, stanowi kompleksowy trening całego ciała.

Czym jest nordic walking?


   Jest to aktywność polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Ważna jest właściwa technika marszu, zwana diagonalną. Charakteryzuje ją wykonywanie przeciwległych i naprzemiennych ruchów rąk i nóg (np. prawa ręka - lewa noga). Przypomina to normalne chodzenie podczas zwykłego spaceru – jednakże jest bardziej intensywne i energiczne.


Korzyści płynące z uprawiania nordic walking. Co możesz zyskać?

  • Zwiększa wydolność układów: oddechowego i krwionośnego – a co za tym idzie, poprawie ulega praca serca i płuc.
  • Redukuje bóle szyjne i ramion.
  • Ujędrnia ciało.
  • Ogranicza obciążenie kolan, stawów biodrowych i kręgosłupa.
  • Spala o 20-40% więcej kalorii (poprzez uaktywnienie większych partii mięśni), niż normalny chód.
  •  Pozytywnie wpływa na kondycję oraz koordynację ruchową.
  •  Poprawia nastrój, wprowadza w stan równowagi emocjonalnej.
  •  Zapewnia przyjemność i dobre samopoczucie, rozbudza motywację do prowadzenia aktywnego trybu życia.

nordic walking jako sport

Czy nordic walking jest dla Ciebie?


   Na pewno zapoznałeś się już z dobroczynnymi właściwościami uprawiania tej dyscypliny sportowej. Pozostaje pytanie, czy możesz rozpocząć takie treningi? Oczywiście, że tak. Nordic walking to sport dla każdego!
   Mogą go uprawiać profesjonalni sportowcy, jak i osoby mało aktywne fizycznie – starsi i młodsi. Polecany jest osobom otyłym, z problemami kardiologicznymi czy nawet chromaniem przestankowym. Nordic walking stanowi bezpieczną dyscyplinę także przy zmaganiu się z bólami kręgosłupa, kolan czy bioder. Tempo i nasilenie marszu każdy narzuca sobie sam, co pozwala na indywidualne dopasowanie treningu do stanu danego organizmu. Jedyną przeszkodę do uprawiania nordic walking stanowi problem z ruchomością kończyn górnych lub dolnych – zwichnięty nadgarstek czy złamanie kości piszczelowej niestety uniemożliwiają uprawianie tego sportu. W innych wypadkach, gdy nie mamy trudności z ruszaniem rękoma i przemieszczaniem się – możemy łapać za kije i wyruszać w drogę!

profesjonalne kijki nordic walking

Sprzęt do nordic walking – jakie kijki wybrać?


   Specjalistyczny sprzęt umożliwia wykonanie różnych dodatkowych ćwiczeń usprawniających i kształcących zdolności motoryczne. Rozpoczynając przygodę z nordic walking musisz podjąć się wyboru właściwych kijków trekkingowych. Na co należy zwrócić uwagę przy ich doborze?
   Przede wszystkim, rękojeść powinna być wygodna i mieć ergonomiczny kształt. Dobra rękawiczka to taka, która właściwie wspiera dłoń i zapewnia prawidłowe krążenie krwi. Kijek powinien być lekki, a zarazem trwały. Jego stabilność zapewnia grot (metalowy kolec w dolnej partii kija). Warto, aby w zestawie znajdowały się gumowe nakładki na grot – przydadzą się podczas marszu na twardym podłożu (np. asfalcie).

Istotne wskazówki, które posłużą przy rozpoczynaniu przygody z nordic walking


W trakcie poprawnego marszu:
1. krok zaczynaj od pięty, a kończ na palcach;
2. stawiaj długie kroki;
3. aktywne ruchy rąk zwiększają wydajność chodzenia;
4. ciało powinno być wyprostowane oraz skierowane na wprost;
5. za skręty biodrami odpowiadają kończyny dolne, a za skręty ramionami – kończyny górne.

kijki do chodzenia

   Nordic walking to połączenie rozrywki i rozwijania sprawności fizycznej. Jest coraz popularniejszą dyscypliną, praktykowaną również przez seniorów. Podwyższa możliwości treningowe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn – bez względu na wiek. Pozytywnie wpływa na wydolność tlenową organizmu. Zwiększa wytrzymałość i sprawność mięśni. Podczas treningu uwalniane są hormony szczęścia - endorfiny, co wiąże się z odczuwaniem przyjemności i relaksu.

Do zobaczenia na trasie! :)

Piśmiennictwo:
1. M. Kantaneva, Prawdziwe oblicze Nordic Walking, 2005
2. www.chodzezkijami.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć