Nietrzymanie moczu – nie tylko kobiecy problem.

Nietrzymanie moczu – nie tylko kobiecy problem.

Uważa się, że przypadłość nietrzymania moczu dotyka nawet co piątą kobietę po czterdziestce, a po 80 roku życia cierpi na to nawet już co druga kobieta. Jednak problem ten, może również dotyczyć młodszych kobiet – wtedy najczęstszą przyczyną jest ciąża i późniejszy poród. Natomiast u płci przeciwnej nietrzymanie moczu często jest powiązane z choroba prostaty i również może sięgać co piątego mężczyznę.

Niezależnie od przyczyny występowania nietrzymania moczu, niezależnie jakiej jesteś płci i w jakim wieku,  dolegliwości tej nie należy klasyfikować jako „normalna”, która będzie Ci towarzyszyć w dalszym życiu. To symptom, który niekorzystnie oddziałuje na kondycję psychiczną i jest utrapieniem w życiu codziennym. Towarzyszący Ci problemem nietrzymania moczu, powoduje ogromny stres związany z np. koniecznością podróży samolotem i może zniechęcić do podróżowania, natomiast obawa przed niekontrolowanym wyciekiem moczu na spotkaniu ze znajomymi źle wpływa na kontakty z nimi i sprawia, że zamykasz się w sobie i chowasz w czterech ścianach zamiast korzystać z życia towarzyskiego. Nie musi tak być!

Przyczyny nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – główną przyczyną są osłabione mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla, które poprzez zaciskanie cewki moczowej kontrolują oddawanie moczu. Kiedy są osłabione, a w pęcherzu wzrasta ciśnienie, mięśnie Kegla nie potrafią odpowiednio jej zacisnąć, co skutkuje wyciekiem moczu np. w czasie wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania czy śmiechu.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem – źródłem tej postaci nietrzymania moczu jest nadaktywność mięśni pęcherza moczowego, która objawia się mocnym i gwałtownym uciskiem na pęcherz, w wyniku którego w ciągu kilku sekund dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu. Sytuacje, które przyczyniają się do silnego parcia związane są często ze zmianą ułożenia ciała lub temperatury otoczenia, jak również z dużymi emocjami, stresem, a nawet dźwiękami (np. strumień płynącej wody) lub podczas stosunku seksualnego, a zwłaszcza orgazmu. Jednak podobne symptomy mogą pojawić się z powodu zapalenia pęcherza, przerostu prostaty u mężczyzn bądź schorzeń o przesłankach neurologicznych, np. stwardnienie rozsiane lub choroba Parkinsona, dlatego pojawienie się takiego problemu należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza – odmiana ta rzadko pojawia się u kobiet, raczej dotyczy mężczyzn z chorobą prostaty. Problemem jest trudność w odpływie moczu. Pęcherz staje się przepełniony i mocno rozciągnięty, i na skutek tego mocz mimo naszej woli wycieka.

Okresowe, przemijające nietrzymanie moczu – może być skutkiem zapalenia pęcherza bądź brania niektórych leków m.in. moczopędnych, zwiotczających mięśnie lub nasennych, a nawet przyjmowanie bardzo dużych dawek witaminy C. Ponadto na problemy z nietrzymaniem moczu mogą mieć wpływ produkty, które spożywamy na co dzień np. ostre przyprawy, kofeina, alkohol lub cytrusy.

Czynniki, które mogą się przyczynić do nietrzymania moczu:

 • wiek – wraz z biegiem lat mięśnie mogą zacząć słabnąć,
 • ciąża i rozwiązanie, szczególnie poród naturalny,
 • choroby przewlekłe np. POChP – przewlekła obturacja płuc,
 • przebyte zabiegi operacyjne w okolicy miednicy,
 • osłabienie dna miednicy,
 • wypadanie narządu rodnego,
 • niedobór estrogenów związany z czasem menopauzalnym,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. moczopędnych, zwiotczających mięśnie, nasennych,
 • ciężka aktywność fizyczna, w tym dźwiganie ciężarów,
 • zaburzenia wypróżniania się lub przewlekłe zaparcia,
 • otyłość,
 • przewlekły kaszel.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Należy pamiętać, że nietrzymanie moczu jest zawsze nieprawidłowym symptomem i nie wolno, brać tego objawu jako normalną okoliczność starzenia się. W sytuacji nietrzymania moczu obowiązkowo powinno udać się do swojego lekarza rodzinnego, urologa lub ginekologa. 

W przypadku wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet bardzo istotne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy tzw. mięśni Kegla, co w efekcie może przyczynić nawet do ustąpienie dolegliwości. Wyróżnia się sporo metod wykonywania tych ćwiczeń. Są one z reguły proste i nie potrzebują specjalnych warunków. Najważniejsza jest systematyczność ćwiczeń, należy wykonywać je przynajmniej 3 razy dziennie, minimum przez okres 3 miesięcy. Jednak należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dopiero po tym czasie należy oczekiwać polepszenia. Wśród operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu wyróżniamy wiele metod, które różnią się skutecznością, a nieraz niestety nie gwarantują zawsze długotrwałego rezultatu i problem nietrzymania moczu może powracać. Do najbardziej efektywnych metod zalicza się tzw. operacje podwieszenia szyi pęcherza bądź zabiegi pętlowe oraz wszczepienie syntetycznej taśmy pod cewkę moczową, która ma za zadanie pobudzić wytwarzanie kolagenu, co daje efekt podparcia cewki i dzięki temu, powstrzymuje niepohamowany wyciek moczu. Do mniej skutecznych zabiegów, po których poprawa może okazać się przejściowa jest terapia polegająca na wstrzykiwaniu substancji leczniczej w okolice cewki moczowej.  W kwestii oferowanego leczenia inwazyjnego, należy pamiętać, aby dowiedzieć się u lekarza o skuteczności zabiegu oraz jak długotrwałe są jego efekty. 

Jeżeli chodzi o przebieg leczenia nietrzymania  moczu z naglącym parciem polega ono na prawidłowym „treningu” pęcherza, polegający na umyślnym odwlekaniu chwili oddawania  moczu. Należy pamiętać, że pojawiające się skurcze pęcherza moczowego, które powodują parcie na potrzebę oddania moczu zaczynają się w naszej głowie. Dlatego, w chwili kiedy poczujemy niepohamowaną potrzebę oddania moczu, trzeba jak najskuteczniej odwrócić od tego uwagę i  spróbować zająć się czymś innym. W efekcie rzadziej będziemy odczuwać parcie i łatwiej będzie kontrolować potrzebę oddania moczu. W przypadku kiedy trening jest nieskuteczny, wprowadza się leczenie farmakologiczne, a kiedy problem nadal nie ustępuje – leczenie chirurgiczne. 

Niezależnie od rodzaju nietrzymania moczu pozytywne rezultaty dają zmiana sposobu życia, tak jak ograniczenie, a nawet odstawienie napojów alkoholowych, gazowanych oraz kofeiny, ostrych przypraw, w przypadku nadwagi lub otyłości należy zmniejszyć masę ciała, a w momencie, kiedy chcemy ustrzec się przed kłopotem i powstrzymać problem z nagłym parciem należy zmniejszyć ilość spożywanych płynów, np. przed spotkaniem lub na noc.

Pamiętaj, nie pozwól, aby nietrzymanie moczu ograniczyło Twoją aktywność oraz życie towarzyskie. Narzędzia, które nie zlikwidują, ale złagodzą dokuczliwość problemu nietrzymania moczu to wyroby medyczne, takie jak pieluchomajtki, majtki chłonne, pieluchy anatomiczne lub wkładki urologiczne, a także bielizna chłonna dostępne zarówno dla kobiet i mężczyzn. Wystarczy dopasować prawidłowy rozmiar i rodzaj wyrobu medycznego oraz stopień chłonności, w zależności od zaawansowania problemu oraz czy potrzebujesz go na dzień czy na noc. Wyroby posiadają wkład neutralizujący zapach moczu. Bardzo istotnym elementem jest fakt, że nie zawierają lateksu, więc nie powodują podrażnień i odparzeń. W naszym Profesjonalnym Salonie Ortopedyczno-medycznym posiadamy szeroki asortyment firm tj. Seni, Tena, oraz Hartmann. Nasz wyszkolony personel pomoże Ci w wyborze odpowiedniego rozmiaru oraz rodzaju wyrobu medycznego w zależności od Twoich potrzeb. Pamiętaj, że wyroby medyczne mogą być refundowane, dlatego w tej sprawie koniecznie zasięgnij opinii lekarza.

Jeżeli nie podejmiesz żadnych kroków, które pomogą zapobiec lub wyleczyć problem nietrzymania moczu, dolegliwości mogą się potęgować, co w efekcie przyczyni się do pogarszania jakości życia. Dlatego nie bagatelizuj tak ważnego problemu i skonsultuj się z lekarzem, aby dobrać jak najskuteczniejszą metodę leczenia.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Jak zadbać o zdrowie podczas snu?

Przesypiasz całą noc a z rana czujesz nieprzyjemne bóle kręgosłupa lub mięśni pleców? 1/3 części swojego życia poświęcamy na sen, dlatego ważne jest aby materac na którym śpimy był odpowiednio dobrany, aby zniwelować wszelkie bóle. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Rehabilitacja blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych dla dzieci i dorosłych

Blizny mają ogromny wpływ na psychikę człowieka. Sprawiają, że osoby z bliznami stają się niepewni siebie. Mają problem w nawiązywaniu nowych  znajomości lub w podjęciu wymarzonej pracy. Na szczęście dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu jakim są produkty firmy Tricomed SA możemy powiedzieć bliznom „dość” i odzyskać pewność siebie. Walka z bliznami nigdy nie była taka prosta, a teraz z pewnością możemy ją wygrać. 

Nietrzymanie moczu – nie tylko kobiecy problem.

Nietrzymanie moczu zdarzyć się każdemu, bez podziału na płeć. Towarzyszący problem jest utrapieniem w życiu codziennym, źle wpływa na kontakty z innymi ludźmi, sprawia że zamykamy się w czterech ścianach. Wcale nie musi tak być, przeczytaj jak można radzić sobie z nietrzymaniem moczu

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć