Nie łam się! O urazach kończyn ruchu.

Nie łam się! O urazach kończyn ruchu.

Urazy kończyn górnych i dolnych 


Urazy narządów ruchu w Polsce zajmują drugie miejsce co do częstotliwości występowania oraz kosztów leczenia. Najczęściej występują u dzieci i osób starszych. 

Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu? Jakie są powikłania? Jak zapobiegać   uszkodzeniom kończyn górnych i dolnych? 


Najczęściej występujące rodzaje urazów kończyn górnych i dolnych:

Klasyfikacje złamań możemy podzielić na:

  • proste (uszkodzenie jednej kości)
  • wieloodłamowe (uszkodzona kość ma wiele odłamów)
  • pęknięcie ( przerwanie części kości bez przemieszczenia)
  • otwarte (skóra i tkanki miękkie zostały przerwanie)
  • zamknięte (skóra oraz tkanki miękkie nie zostały przerwane)

Jakie są urazy kończyn ruchu

Jak rozpoznać czy doszło do złamania?

Do złamania dochodzi wówczas, gdy jeden z elementów kośćca zostanie przerwany.

Głównym objawem jest silny ból, który przybiera na sile podczas poruszania uszkodzoną kończyną. Oprócz bólu pojawia się deformacja (opuchnięcie i zasinienie) w miejscu urazu, co prowadzi do wewnętrznego, krwotoku (w otwartym złamaniu występuje dodatkowo krwotok zewnętrzny). Podczas poruszania złamaną kończyną często słychać chrobotanie – skutek ocierania się o siebie odłamów. 

Pierwsza pomoc przy złamaniu polega na unieruchomieniu kończyny i wezwanie pogotowia – o ile pacjent tego wymaga. Osoba z uszkodzoną kończyną powinna udać się do ortopedy. Lekarz powinien zlecić zrobienie zdjęcia radiologicznego. W szczególnych przypadkach zaleca się zrobienie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Przyczyny złamań 

U dzieci dochodzi do złamań najczęściej w wyniku upadku. Ze względu na duża elastyczność kości dochodzi do złamania częściowego (złamanie podokostnowe). Małe dzieci narażone są na uszkodzenie chrząstki nasadowej, co może prowadzić do zatrzymania wzrostu kończyn.

Zwłaszcza niebezpieczne złamania są u osób starszych gdyż mogą prowadzić do ciężkich powikłań lub nawet zagrożenia życia. Często, jedynym wyjściem jest  wykonanie operacji i długa rehabilitacja.

Częstą przyczyną złamań u osób starszych jest pojawienie się procesu osteoporozy lub innych chorób układu kostnego. Szczególnie narażone są kobiety po menopauzie. W tym okresie następuje spadek estrogenów, odpowiedzialnych za tworzenie tkanki kostnej.

Jak zapobiec złamaniu kości? 

Jest kilka sposobów, aby zmniejszyć ryzyko złamań. Jednym z nich jest na pewno aktywność fizyczna, ponieważ brak ruchu powoduje uwalnianie wapna z kości. Pamiętać należy również o stosowaniu diety bogatej w wapń i witaminę D3. 

Zwichnięcie jak poznać czy to nie złamanie

Zwichnięcie jest to przerwanie łączności powierzchni stawowych kości połączonych torebką stawową oraz graniczących struktur,  możemy podzielić je na: 

  • proste
  • powikłane ( oprócz uszkodzonego stawu dochodzi również do uszkodzenia sąsiadujących nerwów i naczyń)

Jak rozpoznać czy doszło do zwichnięcia?

Objawami które towarzyszą zwichnięciu to: silny ból, mocne opuchnięcie i zasinienie, a także  brak możliwości poruszania uszkodzonym stawem 

Jak przebiega leczenie przy zwichnięciu?

Podobnie jak w przypadku złamania niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG jak i tomografii komputerowej. Silny nacisk na nerwy i naczynia tętnicy, może prowadzić do martwicy, dlatego konieczne jest jak najszybsze nastawienie uszkodzonej kończyny.

Zwichniętą kończynę powinno się unieruchomić na ok. 6-8 tygodni. Pacjent powinien stosować leki przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe. Czas trwanie kuracji wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy w zależności od rodzaju zwichnięcia. Niezbędna jest również rehabilitacja.

Pierwsza pomoc: Poszkodowany powinien jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ zwichnięcie często wymaga nastawienia. Pomóc poszkodowanemu możemy unieruchamiając uszkodzoną kończynę, przyłożyć zimny okład i zastosować środki przeciwbólowe. 

UWAGA! 

Pod żadnym pozorem nie można samemu nastawiać zwichniętej kończyny.

Skręcenie jak zdiagnozować

Do skręcenia dochodzi wówczas jeżeli zostanie przekroczony fizjologiczny zakres ruchu w stawie. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe postawienie nogi podczas upadku lub brak rozgrzewki przed intensywnym treningiem. 

Jak przebiega leczenie?

Leczenie polega na oszczędzaniu skręconej kończyny, zimnych okładach lub jej unieruchomieniu. Poważniejsze przypadki mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Pierwsza pomoc: Usztywnienie kończyny i wizyta u lekarza. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć