Nadmierna potliwość stóp? Jest na to rozwiązanie!

Nadmierna potliwość stóp? Jest na to rozwiązanie!

Pot to nasz naturalny sprzymierzeniec w procesie termoregulacji ciała. Niestety czasem bywa zbyt uciążliwy, szczególnie w okresie letnim. Kiedy pocimy się "za bardzo", mamy do czynienia z nadpotliwością na przykład stóp. Stanowi to źródło dyskomfortu, kompleksów a czasem nawet zrezygnowania z życia towarzyskiego. Niepotrzebnie, bo z nadmierną potliwością stóp można sobie poradzić. Jak? O tym w dalszej części artykułu.


Poznaj swojego wroga- przyczyny pocenia się stóp


Przyczyn może być wiele, wśród najczęściej wymienianych wyróżniamy:

  • stres – w sytuacjach stresowych nasz układ nerwowy pobudza gruczoły potowe do pracy
  • zaburzenia hormonalne – duża ilość hormonów męskich, nieprawidłowa tarczyca
  • schorzenia metaboliczne – cukrzyca
  • podłoże genetyczne – bliscy czasem borykają się z tym samym problemem
  • zła higiena stóp – infekcje grzybicze i bakteryjne skóry, obuwie, wkładki i skarpety wykonane z nieoddychających materiałów, nieregularne mycie stópSposoby na nasze stopy w domowym zaciszu


W większości przypadków walkę z nadmierną potliwością stóp możemy wygrać stosując się do kilku prostych zaleceń. Przede wszystkim dbajmy o codzienną higienę stóp. Częste mycie, peelingi, moczenie w wodzie z dodatkiem soli a po kąpieli dokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych to podstawa. Jeśli jest taka możliwość chodźmy boso po naturalnym podłożu. W pozostałych przypadkach zwróćmy uwagę czy nasze skarpety, wkładki i buty są wykonane z oddychających tkanin. Co ciekawe deformacje stopy sprzyjają większej potliwości, dlatego w razie potrzeby stosujmy wkładki korygujące.


Napary z ziół również poradzą sobie z problemem. Szałwia lekarska zmniejsza wydzielanie potu w całym organizmie, z kolei skrzyp polny delikatnie zwiększa częstotliwość oddawania moczu więc mniej płynów jest ulatnianych przez skórę. Zbawienny wpływ ma także pokrzywa, która eliminuje szkodliwe produkty przemiany materii.


W aptece jest dostępna obszerna gama produktów do walki z potem. Większość zawiera chlorek glinu, dzięki któremu stopy są mniej wilgotne a co za tym idzie mniej podatne na zakażenia grzybicze.


Dieta także ma wpływ na ilość wydalanych płynów przez skórę. Ostre potrawy, kawa, napoje energetyczne czy alkohol podnoszą temperaturę ciała i powodują pocenie.Nadmiernej potliwości stóp nie wolno ignorować!
 Nieleczona niesie ze sobą szereg innych dolegliwości. Skóra broniąc się przed utratą płynów tworzy zrogowacenia, pęka. Spocone stopy to idealne środowisko dla rozwoju grzybicy, powstawania odparzeń i odcisków. Jeśli nie pomagają nam domowe sposoby niezbędna jest wizyta u lekarza, który skieruje nas na specjalistę zabiegi tj. wstrzykiwanie botoksu lub jonoforeza (działanie na skórę prądem o niskim natężeniu).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Jak zadbać o zdrowie podczas snu?

Przesypiasz całą noc a z rana czujesz nieprzyjemne bóle kręgosłupa lub mięśni pleców? 1/3 części swojego życia poświęcamy na sen, dlatego ważne jest aby materac na którym śpimy był odpowiednio dobrany, aby zniwelować wszelkie bóle. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Rehabilitacja blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych dla dzieci i dorosłych

Blizny mają ogromny wpływ na psychikę człowieka. Sprawiają, że osoby z bliznami stają się niepewni siebie. Mają problem w nawiązywaniu nowych  znajomości lub w podjęciu wymarzonej pracy. Na szczęście dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu jakim są produkty firmy Tricomed SA możemy powiedzieć bliznom „dość” i odzyskać pewność siebie. Walka z bliznami nigdy nie była taka prosta, a teraz z pewnością możemy ją wygrać. 

Nietrzymanie moczu – nie tylko kobiecy problem.

Nietrzymanie moczu zdarzyć się każdemu, bez podziału na płeć. Towarzyszący problem jest utrapieniem w życiu codziennym, źle wpływa na kontakty z innymi ludźmi, sprawia że zamykamy się w czterech ścianach. Wcale nie musi tak być, przeczytaj jak można radzić sobie z nietrzymaniem moczu

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć