Jak zadbać o zdrowie naszych stóp, czyli czy powinniśmy nosić wkładki ortopedyczne?

Jak zadbać o zdrowie naszych stóp, czyli czy powinniśmy nosić wkładki ortopedyczne?

Stopy są niezwykle istotną częścią naszego ciała i to właśnie na nich podpiera się cały jego ciężar. Ich przeznaczeniem oprócz naszej lokomocji jest również amortyzacja w trakcie wstrząsów, które pojawiają się podczas codziennego chodzenia lub biegania.  Bez dwóch zdań w dużej mierze od ich postury oraz budowy zależy nasz komfort funkcjonowania. W związku z tym należy odpowiednio zadbać o stopy, a w sytuacji pojawiających się schorzeń – szybko wdrożyć odpowiednie leczenie a nawet rehabilitację oraz zaopatrzyć się w poprawnie dobrane wkładki ortopedyczne.

Wkładki ortopedyczne to produkt, który ma za zadanie poprawić nasz komfort chodzenia w butach, a także zapobiegać i leczyć choroby stóp oraz przypadłości dotyczących stawów. Odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne powodują, że dokuczliwy ból stóp, kolan lub bioder słabnie, a nawet w całości ustaje. Pomagają odciążyć stawy, a także przyczyniają się do prawidłowego ustawienia stopy w trakcie ruchu. Standardowo buty posiadają już dwu-milimetrowe wkładki piankowe, które z reguły nie są wystarczające, aby chronić naszą stopę od wstrząsów, gdyż ich forma nie bierze pod uwagę unikalności naszej stopy. Profesjonalne wkładki ortopedyczne zazwyczaj są stosowane tylko przez pewną grupę ludzi z wykrytymi już schorzeniami, ale czy powinno się je stosować także profilaktycznie?

Ortopedyczne wkładki do butów są niezastąpione w każdym wieku:

dla dzieci,

dla dorosłych,

dla kobiet w ciąży,

dla sportowców,

• dla osób prowadzących aktywny oraz siedzący tryb życia.

Kiedy powinniśmy zacząć myśleć o wkładkach do butów?

Czy powinniśmy używać wkładek ortopedycznych, jeżeli nie zdiagnozowano u nas żadnych wad postawy? Oczywiście, że tak! Po co czekać na dolegliwości związane ze złą postawą. Najskuteczniejszą ochroną jest właśnie profilaktyka. Na domiar tego sposób i styl naszego życia w przeciągu naszej długiej „wędrówki” zmienia się niejednokrotnie. Przy nasilonym wysiłku fizycznym stawy są często obciążone. Analogicznie dzieje się tak samo w sytuacji kiedy nasza waga ciała gwałtownie rośnie np. będąc w ciąży. Dla kobiet ciężarnych odpowiednia profilaktyka jest szczególnie ważna. Dlatego, organizując ciążową wyprawkę, warto do listy niezbędnych rzeczy dodać specjalistyczne wkładki do butów. Natomiast kiedy już maleństwo przyjdzie na świat nie rezygnujmy z zakupionych wkładek: częste noszenie dziecka na rękach oraz długie spacery z pociechą, mogą bardziej niż zwykle obciążać nasze stopy i doprowadzić do powstawania różnych defektów.

Wkładki ortopedyczne dla najmłodszych

Pierwsze pięć lat życia dziecka są najważniejsze dla rozwoju jego stóp. To szczególnie aktywny czas, w którym stopy przechodzą szereg naturalnych deformacji. Zazwyczaj są one tymczasowe i dziecko z nich wyrasta. Występuje jednak bardzo dużo zmian, na które rodzice swoich pociech powinni skupić wyjątkowo uwagę. Zalicza się do nich między innymi: zgłaszane przez dziecko dyskomfort w okolicy stóp, a także stawów kolanowych, skokowych czy biodrowych, a nawet dolegliwości w obrębie kręgosłupa. O niepokojących zmianach świadczą także widoczne rozmieszczenie kolan przypominające literę X, a także kiedy dziecko bezwładnie potyka się o własne nogi lub chodzi na palcach. Alarmujące jest też niezanikające płaskostopie u dziecka powyżej 5 lat. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem ortopedą, który zbada problem i doradzi stosowanie odpowiednich wkładek. Czemu jest to takie ważne? W trakcie, okresu kształtowania się kości u dziecka jest jeszcze możliwość odpowiedniego skorygowania stopy. Wkładka ortopedyczna wykonana na indywidualne potrzeby dziecka koryguję stopę, podtrzymuje układ kostny oraz układ mięśniowo-wiązadłowy. 

Wkładki ortopedyczne przy płaskostopiu

Płaskostopie jest defektem stóp, który polega na opuszczaniu się łuków wysklepiających naszą stopę. Płaskostopie dzielimy na podłużne i poprzeczne. W pierwszym przypadku dostrzegamy obniżenie łuku podłużnego, który możemy dostrzec w przyśrodkowej części stopy – w efekcie cała stopa dotyka podłoża. Wkładki ortopedyczne odciążą dokuczliwe obszary stopy t.j. ścięgno Achillesa lub ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego.

Z kolei płaskostopie poprzeczne, wyróżnia się tym, że łuk poprzeczny naszej stopy spłaszcza się, a miejsce podparcia zostaje przesunięte z pierwszej kości śródstopia na drugą oraz trzecią kość. W konsekwencji tego następuje rozstawienie się kości śródstopia, co prowadzi do poszerzenia się jej przedniej części. Celem wkładek ortopedycznych w tym przypadku jest odciążenie przodostopia, a także pomoc w leczeniu schorzeń takich jak modzele bądź uszkodzona płytka podeszwowa palca.  

Wkładki ortopedyczne przy chorobie cukrzycowej

Osoby chore na cukrzyce często borykają się z wieloma męczącymi i poważnymi powikłaniami związanymi z chorobą . Jednym z cięższych schorzeń towarzyszących cukrzycy jest zespół stopy cukrzycowej, który objawia się m.in.: 

-rogowaceniem oraz pękaniem skóry stopy

-niegojącymi się ranami na stopach

-zaburzeniami czucia w stopie

-w najgorszym przypadku martwicą i amputacją stopy.

W celu zatrzymania postępu choroby oprócz regularnej kontroli u lekarza diabetologa oraz codziennego dbania o higienę stóp, osoba z cukrzycą powinna zaopatrzyć się wkładki ortopedyczne. Wkładki mają za zadanie równomiernie rozproszyć ciśnienie podeszwowe. Jedną z korzyści ich stosowanie jest odciążenie stopy, dzięki czemu powstałe już zmiany oraz rany szybciej się zagoją. Zmniejszą również niebezpieczeństwo powstawania modzeli, owrzodzeń lub innych zmian deformacyjnych czy troficznych skóry. Natomiast w sytuacji, częściowej amputacji palców u nogi bądź przodostopia wkładki służą jako uzupełnienie ubytków oraz chronią delikatną powłokę kikuta powstałego w wyniku amputacji.

Wkładki ortopedyczne dla aktywnych

Silne wykorzystywanie mięśni kończyn dolnych przez sportowców do aktywności fizycznych może przyczynić się do powstawania chorób przeciążeniowych, a nawet płaskostopia. Najbardziej jednak znanymi dolegliwościami są pojawiające się zgrubienia czy zrogowacenia na paznokciach, a także tworzenie się modzeli lub nagniotków. Powstają one głównie na powierzchni, która nie jest odpowiednio przygotowana na tego rodzaju przeciążenia, zwłaszcza w obrębie śródstopia. Żeby nie pozwolić do powstawania wymienionych zmian, należy wyposażyć się w profesjonalne wkładki ortopedyczne, które będą utrzymywać prawidłowe rozłożenie wstrząsów oraz obciążenie stóp. Dodatkowo wzmacniają dynamikę ruchu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstawania kontuzji. Dostępne badania wykazują również, że noszenie profesjonalnych wkładek ortopedycznych podnosi efektywność ruchu, co może wpływać na lepsze osiągnięcia sportowe.


Podsumowując, profesjonalne wkładki ortopedyczne do butów są przeznaczone dla osób z rozpoznaną wadą postawy, ale także dla wszystkich, którzy chcą zadbać profilaktycznie o zdrowe stopy oraz o odpowiednią postawę ciała. Wkładki są rekomendowane pomocniczo w czasie rehabilitacji dzieci jak i dorosłych. Świetnie się sprawdzą dla sportowców, podnosząc ich komfort oraz chroniąc przed urazami.  Doskonale nadają się dla kobiet ciężarnych oraz osobom chorym na cukrzyce, którzy cierpią z powodu stopy cukrzycowej. Ponadto profilaktyczne noszenie profesjonalnych wkładek ortopedycznych jest idealną ochroną przeciwzwyrodnieniową oraz odciążenie dla osób, które pracują dużo w pozycji stojącej. A więc zadbaj o swoje stopy! Nasz profesjonalny salon Ortopedyczno Medyczny, zadba o odpowiednie wkładki ortopedyczne dla Ciebie!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Jak wybrać odpowiednie krzesło toaletowe

Kiedy korzystanie z toalety staje się wyzwaniem z pomocą przychodzi sprzęt ortopedyczny. Na rynku dostępne są produkty umożliwiające pokonywanie barier zwłaszcza z wykonywaniem codziennych czynności. Aby podnieść komfort życia osoby chorej warto skorzystać z nowoczesnych akcesoriów.

Jak zadbać o zdrowie naszych stóp, czyli czy powinniśmy nosić wkładki ortopedyczne?

Stopy są niezwykle istotną częścią naszego ciała i to właśnie na nich podpiera się cały jego ciężar. Ich przeznaczeniem oprócz naszej lokomocji jest również amortyzacja w trakcie wstrząsów, które pojawiają się podczas codziennego chodzenia lub biegania.  Bez dwóch zdań w dużej mierze od ich postury oraz budowy zależy nasz komfort funkcjonowania. W związku z tym należy odpowiednio zadbać o stopy, a w sytuacji pojawiających się schorzeń – szybko wdrożyć...

Balkonik ortopedyczny- wspomaganie mobilności seniora.

Balkonik ortopedyczny, inaczej zwany chodzikiem, to sprzęt medyczny przeznaczony do pomocy w poruszaniu się osobom starszym lub niepełnosprawnym. Dzięki niemu osoby takie mogą funkcjonować w codziennym życiu bez przeszkód.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć