Jak dobrać odpowiednie kule ortopedyczne?

Jak dobrać odpowiednie kule ortopedyczne?

Wypadki, kontuzje, urazy, rekonwalescencja po zabiegach chirurgicznych należą do najczęstszych sytuacji, w których sięgamy po kule ortopedyczne. Jakie wybrać?  Najlepiej poradzić się swojego fizjoterapeuty lub rehabilitanta, wcześniej jednak warto rozeznać się z tematem. Kule łokciowe i pachowe to podstawowy podział z jakim się spotkamy. Zazwyczaj polecane są kule łokciowe. 

Kule pachowe stosuje się u osób, które ze względu np. na schorzenia ręki nie mogą się  bezpiecznie podpierać kulami łokciowymi i przenieść ciężaru ciała. Stosowane są też w przypadku konieczności całkowitego odciążenia kończyny dolnej lub po amputacjach.

Kule łokciowe nie powodują nacisku pod pachą przez co, są bardziej uniwersalne. Zazwyczaj polecane w rekonwalescencji pourazowej oraz w chorobach zwyrodnieniowych.

Jedna czy dwie kule?

Zgodnie z obecnymi standardami zaleca się stosowanie dwóch kul ortopedycznych ze względu na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Jeśli z jakiś względów (finanse, własne upodobania) decydujemy się na stosowanie jednej kuli, musimy pamiętać, aby kulą podpierać się po przeciwnej stronie ciała niż strona chora (np. jeżeli po urazie unieruchomiona jest noga lewa, kulę trzymamy w prawej ręce i odwrotnie). 

Co ważne przy wyborze kul?

Istotnych jest kilka parametrów: wysokość, rodzaj obejmy, regulacja, waga i materiał, z którego kule są wykonane oraz akcesoria.

Wysokość

Standardowe kule daje się bez problemu dostosować dla osób o wzroście 150-180 cm. Dla dzieci, osób poniżej 150 cm oraz bardzo wysokich istnieje możliwość zamawiania kul specjalnie dla nich przeznaczonych.

Regulacja wysokości

Na rynku dostępne są kule o regulacji skokowej lub teleskopowej. Regulacja skokowa umożliwia dostosowywanie co 2-2,5 cm, teleskopowa umożliwia płynne dostosowanie wysokości.

Waga kuli

Istotne jest, aby kula nie była zbyt ciężka, zwłaszcza w przypadku osób o drobnej budowie ciała, powinna wynosić 600-800g. 

Uchwyt

Miękki, prosty, anatomiczny- wygodniejsze i bardziej komfortowe są kule z uchwytem gumowym zwłaszcza, jeśli będą stosowane przez dłuższy czas. Jeśli natomiast kula ma być używana przez kilka tygodni, doskonale sprawdzi się też tańszy uchwyt plastikowy. 

Rodzaj obejmy

Otwarta lub zabudowana- lepiej trzymają się przedramienia te zabudowane, które tworzą wokół niego pierścień, co zapobiega upadaniu kuli np. gdy pacjent wypuści uchwyt z dłoni podczas codziennych czynności. Niestety mogą być mniej komfortowe np. zimą noszone na grubą odzież. Polecane są zwłaszcza osobom stosującym kule przez dłuższy czas  lub mającym problem z pochylaniem się aby podnieść kulę. Kule z obejmą otwartą są wygodniejsze dla osób młodych, bardziej dynamicznych i sprawnych, umożliwiają szybką zmianę pozycji np. w komunikacji miejskiej.

Akcesoria do kul

Często decydują nie tylko o wygodzie, ale też o bezpieczeństwie użytkownika. Nakładki gumowe poprawiają stabilność kuli oraz zapobiegają stukaniu. Zimą warto zastosować specjalną nakładkę z kolcami. Nie ma konieczności wymiany kul zgodnie z porą roku, wystarczy zaopatrzyć je w wymienne akcesoria. Nieodzownym elementem, w które muszą być wyposażone kule używane na zewnątrz, są elementy odblaskowe. Jeśli ich nie posiadają, należy je bezwzględnie nakleić.

Dostępne są też kule w wersji kolorowej, cenione przez najmłodszych użytkowników.

Wybór kul zależy od indywidualnych preferencji. Ważne, aby były idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika. Należy pamiętać, że zbyt duże lub zbyt małe kule mogą nie tylko nie spełnić swojej roli, ale też doprowadzić do przeciążenia kręgosłupa. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Fartuch medyczny - jaki wybrać, aby wyglądać profesjonalnie i atrakcyjnie?

Ochrona przed drobnoustrojami,  bakteriami, wirusami, zabezpieczenie przed nieczystościami i kontaktem z płynami ustrojowymi pacjenta podczas pracy. Nad koniecznością czy zaletami używania fartuchów nie musimy się zastanawiać.

Pas przepuklinowy

Przepuklina jest to przemieszczenie się narządów lub tkanek na skutek rozerwania lub zwiotczenia powłok poza jamę ciała, w której normalnie powinny się znajdować. Przepuklina może umiejscowić się albo pod skórą (przepuklina zewnętrzna), albo w sąsiednich jamach ciała (przepuklina wewnętrzna).

Jak dobrać odpowiednie kule ortopedyczne?

Wypadki, kontuzje, urazy, rekonwalescencja po zabiegach chirurgicznych należą do najczęstszych sytuacji, w których sięgamy po kule ortopedyczne. Jakie wybrać?  Najlepiej poradzić się swojego fizjoterapeuty lub rehabilitanta, wcześniej jednak warto rozeznać się z tematem. Kule łokciowe i pachowe to podstawowy podział z jakim się spotkamy. Zazwyczaj polecane są kule łokciowe.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć