Bye bye, cellulite! Pożegnaj cellulit nie tylko na lato...

Bye bye, cellulite! Pożegnaj cellulit nie tylko na lato...

   Sezon urlopowy w pełni! Co za tym idzie, każdy z nas chciałby świetnie prezentować się na plaży. Niestety, pewność siebie może odebrać nam dolegliwość znana pod niepozorną nazwą „pomarańczowej skórki”. Szacuje się, iż schorzenie to dotyka głównie kobiety (około 80-90 procent!) - zarówno szczupłe, jak i te zmagające się z nadwagą. Cellulit obejmuje najczęściej uda, pośladki, brzuch, biodra i ramiona. U mężczyzn może pojawić się na brzuchu lub karku.

Charakterystyka

   Cellulit to uszkodzenie tkanki podskórnej w postaci obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowej. Objawia się on pofałdowaniami, uwypukleniami skóry, a także guzkami i zgrubieniami – tzw. skórka pomarańczowa. Ponadto, mogą pojawić się teleangiektazje, mikrożylaki czy rozstępy. Oprócz wymienionych powyżej objawów następuje także zmiana koloru skóry w chorobowo zmienionym obszarze. Początkowo skóra jest sinobarwna z białymi plamkami, później biaława lub niebieskawa. W zaawansowanym stadium przybiera barwę szarożółtą. Na rozwój cellulitu składa się kilka faz, rozciągniętych w czasie na kilka miesięcy a nawet lat. Cellulit czasami może powodować ból.

   Podłożem jego tworzenia się jest powiększenie oraz nierównomierne rozmieszczenie wody i tkanki tłuszczowej.

Rodzaje cellulitu

Należy wymienić dwa główne typy cellulitu:

- wodny (twardy) – niekiedy jest mylony z mocno rozbudowaną tkanką mięśniową. Występuje u kobiet, których waga nie ulegała drastycznym zmianom (także u osób aktywnych fizycznie, nastolatek). Charakteryzuje go bardzo sucha skóra, czasem – rozstępy.

- tłuszczowy (miękki) – najczęściej występuje u kobiet, które w przeszłości uprawiały aktywność fizyczną, ale ją zaniechały (także u osób, u których nastąpił szybki spadek masy ciała, a także u tych z predyspozycjami genetycznymi). W tym przypadku skóra jest pofałdowana, wiotka i obrzmiała.

Inne rodzaje cellulitu:

- obrzękowy – najcięższa postać cellulitu

- mieszany – połączenie postaci twardej i miękkiej

rzekomy – opadanie skóry oraz tkanki podskórnej

Przyczyny powstawania „pomarańczowej skórki”

Czynniki genetyczne:

  • płeć – w głównej mierze narażone są kobiety
  • rasa – zazwyczaj występuje u kobiet rasy kaukaskiej (rzadziej rasy afroamerykańskiej i azjatyckiej)
  • typ biologiczny – u latynoamerykanek cellulit najczęściej zajmuje biodra, natomiast u kobiet typu anglosaskiego czy nordyckiego zazwyczaj pojawia się na brzuchu
  • rozkład tkanki tłuszczowej
  • skłonność do rozwoju angiopatii obwodowej (lub niewydolności krążenia)

Czynniki związane z odżywianiem się:

  • nieprawidłowa dieta (zbyt duże spożycie tłuszczów, węglowodanów, soli – a zbyt małe błonnika)

Czynniki powiązane z preferowanym stylem życia:

  • siedzący tryb życia
  • częste noszenie zbyt obcisłych ubrań i obuwia na wysokim obcasie
  • długie kąpiele w gorącej wodzie
  • długotrwałe opalanie się
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • palenie papierosów

Czynniki emocjonalne:

  • długotrwałe doświadczanie stresu
  • depresja, stany lękowe

Inne:

  • choroby współistniejące (np. zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia)
  • niektóre leki (przeciwhistaminowe, przeciwtarczycowe, beta-blokery, estrogeny)
  • ciąża


Kogo dotyka najczęsciej celulit

Profilaktyka przy celulcie

   Działania prewencyjne są niezwykle istotne, gdyż skuteczność metod terapeutycznych w zaawansowanej fazie cellulitu jest ograniczona. Wtedy można już tylko zmniejszyć obszar i widoczność tego defektu. Przedstawiamy 5 profilaktycznych kroków:

1. aktywność fizyczna! Koniec z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji. Aktywność fizyczna działa korzystnie na stan skóry: pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i pozbyciu się toksyn, pozytywnie wpływa na krążenie krwi, dotlenia organizm, ujędrnia sylwetkę. Jednakże, tylko systematyczne ćwiczenia przyniosą satysfakcjonujące efekty.

2. wygodna odzież! Częste noszenie bardzo obcisłych ubrań, a także butów na wysokim obcasie negatywnie wpływa na krążenie krwi.

3. zbilansowana dieta! Właściwe odżywianie i regularne pory posiłków to podstawa. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć dużej ilości warzyw, owoców, produktów wielozbożowych. Cenne są również orzechy, nasiona słonecznika i dyni, a także oleje roślinne. Czego unikać? Przede wszystkim produktów z mąki pszennej i żywności wysokoprzetworzonej (sztucznych barwników, konserwantów). Należy ograniczyć spożywanie soli i cukru, a także alkoholu, mocnej czarnej herbaty i kawy. Bardzo ważne jest przyjmowanie dziennie około 2-3 litrów płynów – przede wszystkim wody niegazowanej, świeżo wyciskanych soków i zielonej herbaty.

4. „czysta głowa”! Należy zadbać o odpowiednią ilość snu, jak również znalezienie chwili na relaks w ciągu dnia.

5. pielęgnacja ciała! W czasie kąpieli zalecane jest wykonywanie masażu ciała specjalną szczotką lub rękawicą. Pozytywne działanie wykazuje również stosowanie naprzemiennie natrysków zimną i ciepłą wodą. Co najmniej dwa razy w tygodniu należy wykonywać peeling ciała. Poza tym, na rynku dostępne są aparaty do wykonywania antycellulitowych masaży – idealne do dbania o ciało w zaciszu domowym! To nie jedyny plus takich urządzeń. Elektryczny masażer posiada ruchome rolki z wypustkami, co pobudza krążenie krwi. Po takim zabiegu zalecany jest 20-minutowy odpoczynek  z nogami uniesionymi w górze. Warto nasmarować ciało preparatami antycellulitowymi, które dogłębniej wnikną w skórę po wykonanym masażu antycellulitowym. Przy doborze kosmetyków należy zwrócić uwagę na ich skład. Rośliny poprawiające przepływ krwi i limfy to między innymi: bluszcz pospolity, kasztanowiec zwyczajny, mniszek lekarski, algi morskie, arnika górska, miłorząb japoński, skrzyp polny, zielona herbata. Właściwości zapobiegające zwyrodnieniu tkanki wykazują takie substancje jak kofeina, L-karnityna, guarana i żeń-szeń. Należy także pamiętać o nawilżaniu skóry, co pomoże ją odpowiednio odżywić i ujędrnić.

Najlepsze rezultaty można zaobserwować przy systematycznym stosowaniu wszystkich zaproponowanych wyżej metod.

Leczenie celulitu

   Dostępnych jest wiele nowoczesnych technologii zajmujących się leczeniem cellulitu. Aby było ono skuteczne, musi opierać się na substancjach i zabiegach wzmacniających naczynia krwionośne, złuszczających martwy naskórek oraz pobudzających produkcję kolagenu. Kosmetologia może pochwalić się coraz szerszą ofertą zabiegów, jeśli chodzi o przeciwdziałanie cellulitowi. W gabinetach kosmetologicznych dostępne są takie metody jak: endermologia, mezoterpia bezigłowa, jontoforeza, ultradźwięki, laseroterapia, krioterapia, drenaż limfatyczny czy coraz bardziej popularny body wrapping. Natomiast lekarze mogą przeprowadzać mezoterapię igłową, liposukcję, lipolizę i karboksyterapię.


   Cellulit jest powszechnym zjawiskiem - głównie wśród kobiet. Dotyka zarówno osoby otyłe, jak i te o prawidłowej masie ciała. „Skórka pomarańczowa” pojawia się przede wszystkim w obszarach o dużej zawartości tkanki tłuszczowej (brzuch, biodra, uda i pośladki). Stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale również jest schorzeniem zdrowotnym. Współcześnie dostępna jest szeroka gama metod zwalczających cellulit. Warto pamiętać o utrzymywaniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej nie tylko podczas terapii, ale również w ramach działań profilaktycznych.




Piśmiennictwo:
1. M. Gałązka, A. Galęba, H. Nurein, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Probl Hig Epidemiol. 2014, 49(3), s. 425-430.
2. K. Janda, A. Tomikowska, Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie (w:) Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, 60(1), s. 29–38.
3. I. Załęska-Żyłka, Cellulit jako problem medyczny, Probl Hig Epidemiol. 2008, 89(4), s. 487-491.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć