Balkonik ortopedyczny- wspomaganie mobilności seniora.

Balkonik ortopedyczny- wspomaganie mobilności seniora.

Balkonik ortopedyczny, inaczej zwany chodzikiem, to sprzęt medyczny przeznaczony do pomocy w poruszaniu się osobom starszym lub niepełnosprawnym. Dzięki niemu osoby takie mogą funkcjonować w codziennym życiu bez przeszkód. Poprawia to ich komfort psychiczny oraz fizyczny. Każdy chodzik jest produktem medycznym, w związku z tym przechodzi różnego rodzaju testy, by spełnić wszelkie normy bezpieczeństwa i zdobyć odpowiednie certyfikaty. Nie powinno być zatem żadnych obaw, co do jego codziennego stosowania. Modele mogą się różnić między sobą jedynie udogodnieniami. Można je dobrać indywidualnie do potrzeb każdego chorego, biorąc pod uwagę rodzaj przypadłości i ograniczenia sprawnościowe. Większość z nich wykonana jest z lekkich stopów aluminium, by móc się swobodnie poruszać, a w razie natrafienia na przeszkodę bez problemu lekko podnieść stelaż. Przy tworzeniu lekkiej konstrukcji nie zapomniano również o solidności i stabilności. Każdy chodzik rehabilitacyjny posiada antypoślizgowe nakładki i różnego rodzaju blokady bezpieczeństwa.

Balkoniki ortopedyczne są lepszym rozwiązaniem niż np. kule, ponieważ dają większą stabilność i pewność poruszania. Można używać ich zarówno do wzmacniania sprawności osłabionych mięśni rąk i nóg, jak i na co dzień, w celu sprawniejszej komunikacji. Zmuszają starszą osobę do zażywania większej dawki ruchu. 

Rodzaje balkoników ortopedycznych:

- balkonik sztywny

- balkonik kroczący

- balkonik na kółkach

Balkonik sztywny praktycznie uniemożliwia przewrócenie się, bowiem jego konstrukcja jest wyjątkowo stabilna. Chodzik sztywny posiada antypoślizgowe nakładki na nogach, a spacer z nim wymaga od seniora nieco siły i samozaparcia, ponieważ trzeba przy każdym kroku oderwać balkonik od ziemi. Polecany jest dla seniorów, których największym problemem jest utrzymanie równowagi podczas stania lub chodzenia, a także tym, którzy chcą rozruszać i wzmocnić mięśnie całego ciała.

Balkonik kroczący to dobre rozwiązanie dla tych osób, które ze względu na niepełnosprawność lub podeszły wiek nie mają dość siły w mięśniach rąk, aby z każdym krokiem przestawiać balkonik sztywny.  Korzystanie z niego wymaga pracy mięśni rąk, korpusu i nóg. Przypomina nieco ruchy, które wykonuje się podczas jazdy na łyżwach lub rolkach. 

Balkonik na kółkach to z kolei idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają problemu z równowagą. Kółka w największym stopniu ułatwiają płynne poruszanie się, ale stanowią też największe niebezpieczeństwo w sytuacji, w której senior traci stabilność i upada. 

Jak dopasować balkonik ortopedyczny do indywidualnych potrzeb pacjenta?

Kupując balkonik musimy zwrócić uwagę na wysokość chodzika. Należy dopasować ją do wzrostu seniora – tak, aby nie musiał niepotrzebnie zginać kolan czy stawać na palcach. Zwróćmy też uwagę na materiał, z którego balkonik jest wykonany i jego ciężar. Jeżeli osoba lubi podróżować, to powinnyśmy wybrać model składany. Łatwiej go wtedy przetransportować nawet niewielkim autem, a w domu, kiedy nie jest używany, zajmuje mało miejsca. Ostatnią, jednak nie mniej ważną rzeczą, na którą powinnyśmy zwrócić uwagę, są warunki gwarancji producenta, opcje serwisu oraz dostępność części zamiennych. Sprawdzony serwis w razie konieczności szybko naprawi balkonik, a dostępność części i akcesoriów zagwarantuje długie użytkowanie zakupionego sprzętu, bez konieczności wymiany go na nowy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Wszystko o bólach pleców - leczenie i zapobieganie

Nawet 80% społeczeństwa doświadczyło chociaż raz w życiu bólu pleców. Ilość powodów dlaczego bolą nas plecy jest mnóstwo, wyjaśniamy najważniejsze z nich oraz opisujemy jak się z nimi uporać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego

Zakup oraz wybór wózka inwalidzkiego nie jest łatwą sprawą, jest bardzo dużo możliwości konfiguracji wózka że czasem ciężko wybrać odpowiednie funkcje. Sprawdź listę rzeczy do weryfikacji stworzoną przez nas

Dobór pasa lędźwiowego - wskazówki

Wiele osób nosi pas lędźwiowy, jednak duża część osób nie wie jak odpowiednio dobrać produkt pod swój typ sylwetki oraz przypadek choroby. Zobacz listę rzeczy do zapamiętania, kiedy zajdziesz do sklepu medycznego po pas lędźwiowy

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć