Balkonik ortopedyczny- wspomaganie mobilności seniora.

Balkonik ortopedyczny- wspomaganie mobilności seniora.

Balkonik ortopedyczny, inaczej zwany chodzikiem, to sprzęt medyczny przeznaczony do pomocy w poruszaniu się osobom starszym lub niepełnosprawnym. Dzięki niemu osoby takie mogą funkcjonować w codziennym życiu bez przeszkód. Poprawia to ich komfort psychiczny oraz fizyczny. Każdy chodzik jest produktem medycznym, w związku z tym przechodzi różnego rodzaju testy, by spełnić wszelkie normy bezpieczeństwa i zdobyć odpowiednie certyfikaty. Nie powinno być zatem żadnych obaw, co do jego codziennego stosowania. Modele mogą się różnić między sobą jedynie udogodnieniami. Można je dobrać indywidualnie do potrzeb każdego chorego, biorąc pod uwagę rodzaj przypadłości i ograniczenia sprawnościowe. Większość z nich wykonana jest z lekkich stopów aluminium, by móc się swobodnie poruszać, a w razie natrafienia na przeszkodę bez problemu lekko podnieść stelaż. Przy tworzeniu lekkiej konstrukcji nie zapomniano również o solidności i stabilności. Każdy chodzik rehabilitacyjny posiada antypoślizgowe nakładki i różnego rodzaju blokady bezpieczeństwa.

Balkoniki ortopedyczne są lepszym rozwiązaniem niż np. kule, ponieważ dają większą stabilność i pewność poruszania. Można używać ich zarówno do wzmacniania sprawności osłabionych mięśni rąk i nóg, jak i na co dzień, w celu sprawniejszej komunikacji. Zmuszają starszą osobę do zażywania większej dawki ruchu. 

Rodzaje balkoników ortopedycznych:

- balkonik sztywny

- balkonik kroczący

- balkonik na kółkach

Balkonik sztywny praktycznie uniemożliwia przewrócenie się, bowiem jego konstrukcja jest wyjątkowo stabilna. Chodzik sztywny posiada antypoślizgowe nakładki na nogach, a spacer z nim wymaga od seniora nieco siły i samozaparcia, ponieważ trzeba przy każdym kroku oderwać balkonik od ziemi. Polecany jest dla seniorów, których największym problemem jest utrzymanie równowagi podczas stania lub chodzenia, a także tym, którzy chcą rozruszać i wzmocnić mięśnie całego ciała.

Balkonik kroczący to dobre rozwiązanie dla tych osób, które ze względu na niepełnosprawność lub podeszły wiek nie mają dość siły w mięśniach rąk, aby z każdym krokiem przestawiać balkonik sztywny.  Korzystanie z niego wymaga pracy mięśni rąk, korpusu i nóg. Przypomina nieco ruchy, które wykonuje się podczas jazdy na łyżwach lub rolkach. 

Balkonik na kółkach to z kolei idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają problemu z równowagą. Kółka w największym stopniu ułatwiają płynne poruszanie się, ale stanowią też największe niebezpieczeństwo w sytuacji, w której senior traci stabilność i upada. 

Jak dopasować balkonik ortopedyczny do indywidualnych potrzeb pacjenta?

Kupując balkonik musimy zwrócić uwagę na wysokość chodzika. Należy dopasować ją do wzrostu seniora – tak, aby nie musiał niepotrzebnie zginać kolan czy stawać na palcach. Zwróćmy też uwagę na materiał, z którego balkonik jest wykonany i jego ciężar. Jeżeli osoba lubi podróżować, to powinnyśmy wybrać model składany. Łatwiej go wtedy przetransportować nawet niewielkim autem, a w domu, kiedy nie jest używany, zajmuje mało miejsca. Ostatnią, jednak nie mniej ważną rzeczą, na którą powinnyśmy zwrócić uwagę, są warunki gwarancji producenta, opcje serwisu oraz dostępność części zamiennych. Sprawdzony serwis w razie konieczności szybko naprawi balkonik, a dostępność części i akcesoriów zagwarantuje długie użytkowanie zakupionego sprzętu, bez konieczności wymiany go na nowy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Pozostałe aktualności

Jak zadbać o zdrowie podczas snu?

Przesypiasz całą noc a z rana czujesz nieprzyjemne bóle kręgosłupa lub mięśni pleców? 1/3 części swojego życia poświęcamy na sen, dlatego ważne jest aby materac na którym śpimy był odpowiednio dobrany, aby zniwelować wszelkie bóle. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Rehabilitacja blizn pooparzeniowych i pooperacyjnych dla dzieci i dorosłych

Blizny mają ogromny wpływ na psychikę człowieka. Sprawiają, że osoby z bliznami stają się niepewni siebie. Mają problem w nawiązywaniu nowych  znajomości lub w podjęciu wymarzonej pracy. Na szczęście dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu jakim są produkty firmy Tricomed SA możemy powiedzieć bliznom „dość” i odzyskać pewność siebie. Walka z bliznami nigdy nie była taka prosta, a teraz z pewnością możemy ją wygrać. 

Nietrzymanie moczu – nie tylko kobiecy problem.

Nietrzymanie moczu zdarzyć się każdemu, bez podziału na płeć. Towarzyszący problem jest utrapieniem w życiu codziennym, źle wpływa na kontakty z innymi ludźmi, sprawia że zamykamy się w czterech ścianach. Wcale nie musi tak być, przeczytaj jak można radzić sobie z nietrzymaniem moczu

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć